Строителната компания Hui Xian, която се контролира от милиардера Ли Кашин, започна в Хонконг първото IPO в юани зад пределите на континентален Китай. Компанията може да привлече в хода на предлагането до 1.7 млрд. долара. Аналитици очакват, че примерът на Hui Xian ще се последва и от други компании, а практиката за привличане на свеж капитал в китайска валута ще допринесе за интернационализирането на юана, пише РБК daily.

От Hui Xian започнаха от понеделник с приема на поръчки за записване на акции от частни инвеститори, сред които ще бъдат разпределени до 20% от общия обем на предлаганите акции. Като цяло от компанията предвиждат да продадат 2 млрд. ценни книжа, или 40% от основния си капитал. Ценовият диапазон на предлагането ще е в рамките на 5.24 - 5.58 юана за акция (80 - 85 цента), което може да донесе на Hui Xian приходи в размер на до 1.7 млрд. долара.

Сред основните активи на компанията е комплексът Oriental Plaza в Пекин, в рамките на когото има мол, офисни и жилищни сгради, както и хотелът Grand Hyatt Beijing. 51.3% от акциите на Hui Xian са собственост на хонконгския милиардер Ли Кашин чрез свързаните компании Cheung Kong и Hutchison Whampoa. Поръчките за записване на акции ще се приемат до 19 април.

Листването на Hui Xian ще трябва да удовлетвори растящата потребност на инвеститорите от юанови инвестиционни продукти. Депозитите в китайска валута в хонконгски банки нараснаха от 370.6 млрд. юана (56.7 млрд. долара) до 407.7 млрд. юана (62.3 млрд. долара). Размерът на депозираните в юани сметки в града започна да расте осезаемо от юли 2010 година, с премахването на редица ограничения пред обращението на китайската валута. Допълнително интересът към юановите депозити е подклаждан и от очакванията за предстоящото укрепване на юана.

Все пак лихвата по тези депозити се колебае между 0.45 - 0.6%, докато бъдещата дивидентна доходност от акция на Hui Xian се оценява на 4 - 4.3%. Единствената алтернатива на депозита засега представляват известните като дим-сум облигации - това са дългови задължения на компании, деноминирани в юани и предлагани в Хонконг. Доходност от над 4% обаче предлагат едва четири от 59 емитирани през миналата година книжа, когато се започна и с подобна практика.

Експерти смятат, че примерът на Hui Xian ще бъде последван и от други. „Това е знакова сделка. Смятаме, че отговорът на пазара ще е подобаващ, защото настроенията като цяло са позитивни и обикновено инвеститорите са благоразположени към предлагането на дялове в контролирани от Ли Кашин компании", цитира France Press старши икономиста на Credit Agricole CIB Дариус Ковалчук. Успехът на Hui Xian ще вдъхнови и други компании да емитират подобни продукти в Хонконг, смята той.

Сделката за Hui Xian ще насърчи допълнително интернационализацията на юана от китайските власти. Пекин разреши през 2009 г. употребата на своята валута при търговските контакти с Хонконг. , а през 2010 г. пуска на два пъти номинирани в юани държавни ценни книжа. „Китай продължава с усилията си да интернационализира юана, засега обаче те са увенчани с частичен успех, заради строгия контрол на КНР над валутния курс", каза пред РБК daily икономистът на Capital Economics Марк Уилямс.