Успяхме да обменим някои идеи с моите колеги от Българска фондова борса (БФБ), както и с колегите от Варшавската и Атинската борси по време на форума „Шумът на парите 2011", каза Валентин Йонеску, изпълнителен директор на Букурещката фондова борса, за Profit.bg.

Винаги е добре да се общува, защото в края на това събитие, например, вече имаме идея за общ индекс между България и Румъния, каза Йонеску. Според него идеята е много добра, защото чуждестранните инвеститори слагат двете страни под общ знаменател. Така че ако искат да инвестират в региона, биха искали да инвестират и в румънски и български компании. При тази ситуация двете борси биха могли да създадат нещо общо. Общ индекс, например, би могъл да бъде първата стъпка в тази посока, според Йонеску.

Отчитайки големия интерес на форума, Йонеску заяви, че инвеститорите следят не само българската фондова борса, но и целия регион. Той призна, че в момента не се прави много за популяризирането на Румъния и нейния капиталов пазар в България, но сподели, че има планове да се върне в България с организирано роуд-шоу, за да се срещне с местни пенсионни фондове, компании, инвестиционни посредници и да си сътрудничи с институциите свързани с българския капиталов пазар.

Организирането на събития като „Шумът на парите" са важни за региона според Йонеску, който планира подобно общо събитие в Букурещ през септември и октомври, на което ще бъдат поканени и представители на Българска фондова борса. Сега борсовите оператори трябва да си общуват много по-агресивно в сравнение с преди, казва той. Сега е подходящият момент за създаването на обща платформа, общи инструменти, общ индекс, за да образоваме хората в двете страни, каза още Йонеску.

Валентин Йонеску също така обяви, че Букурещката фондова борса би отправила оферта за Българска фондова борса, ако има възможност за това. "Търсим възможности в региона и тук можем да направим това, което Виенската фондова борса направи в централна Европа. В момента те създават обща платформа, което е много добре за инвестиционните посредници от страните включени в нея, тъй като те ще могат да купуват акции в Любляна, Прага, Будапеща и Виена, въпреки че са членове на борсата само в една страна. Говорим за трансгранично членство, трансгранично листване. Ликвидността и достъпността са налице и разбира се - разходите са много ниски. Ние бихме могли да направим същото нещо в България".

„Не зная дали румънският пазар ще бъде водещ в региона, но бихме могли лесно да си сътрудничим с българската борса, защото и двете страни са членки на ЕС, а след това да обедним и още страни около нас", добави Йонеску. Според него може да се започне с обща идея, общи инструменти, евентуално нова платформа и след това да бъдат приобщени и други страни и да бъде създадена борса за Югоизточна Европа.

„Шумът на парите" 2011 се реализира благодарение на: ПОК Доверие, Emporiki Bank, MetLife, KIA Motors, MKB Unionbank, БенчМарк Финанс, Енемона и Джони Уокър.

Медийни партньори на събитието са: insurance.bg, DarikFinance.com, econ.bg, infostock.bg, news.bg, money.bg, Darik Radio, imoti.net, EBF TV, сп. Мениджър, сп. Enterprise, сп. Prime Time, сп. Yachting & Lifestyle, Градът Медиа Груп.

На снимката: Валентин Йонеску, изп. директор на Букурещката фондова борса, на специализирания финансов форум "Шумът на парите" 2011