Публичните компании в България вече могат да изплащат шестмесечен дивидент, след промените в закона през изминалата година.

Част от тях дори заявиха публични намерения да разделят печалбата си и на тримесечна база с акционерите си, но за момента това у нас не е възможно.

В САЩ обаче е. Повечето публични компании плащат регулярен тримесечен дивидент, но част от тях „радват“ акционерите си всеки месец. Да, тази група от компании не е голяма – по-малко от 100.

Ето защо днес ще ви представим шест компании, разпределящи дивидент на месечна база, селектирани от investorplace. Оттам посочват, че освен на регулярни дивиденти, тези компании предоставят възможност и за ръст в цената на акциите си, тъй като се търгуват на приемливи съотношения.

Ето и шестте компании, попадащи в този списък:

Realty Income (O)

Компанията е най-известна именно с това, че разпределя месечен дивидент. Слогънът ѝ е „компанията, изплащаща месечен дивидент“.

Дивидентите обаче са само част от доброто представяне на книжата й, тъй като от 1994 г. насам тя е осигурила на акционерите си средна годишна доходност от 15.8%, включително дивидентите.

Акциите на Realty Income поскъпнаха в последните месеци, но все още предлагат дивидентна доходност от 3.7% на годишна база.

Портфолиото на компанията включва имоти, които са отдадени под наем на два големи наемателя - Walgreens Boots Alliance и FedEx. Имайки предвид доброто представяне на компанията в последните 25 години, инвестицията в нейните акции си струва, но най-вече в дългосрочен план.

LTC Properties (LTC)

Акциите на LTC Properties REIT също поскъпнаха в последните месеци, но въпреки това носят дори още по-добра доходност от Realty Income, като тя в момента е около 5.06%.

Книжата на дружеството днес се търгуват при съотношение 11.56 цена-печалба (P/E), но инвеститорите са притеснени, че промените в социалното осигуряване в САЩ могат да повлияят на наемателите на компанията.

Shaw Communications (SJR)

Канадската телекомуникационна компания не показва добро представяне в последните години, като за 2018 г. акциите ѝ се понижиха с 10%. Тя обаче продължава да завзема пазарян дял в Канада, а това може да означава, че в бъдеще ще са налице и печалби.

Днес акциите на компанията се търгуват при съотношение forward P/E от малко над 20. Това съотношение взима прогнозната стойност на съотношението за следващите 12 месеца. Предлаганата месечна доходност е около 4% на годишна база.

Най-големият инвеститор, за когото светът никога не е чувалХърбърт Уъртхайм е оптометрик, който, благодарение на своите инвестиции, става милиардер

Apple Hospitality REIT (APLE)

Компанията притежава 241 хотела в САЩ. Да, правилно прочетохте. 115 от тях оперират под марката Marriott, а останалите 126 под марката Hilton.

А това означава само едно – силно портфолио от силни брандове. Да, има известен риск, тъй като портфейлът не е диверсифициран, но все пак доходността е впечатляваща - 7.55%.

Pembina Pipeline (PBA)

Това е най-голямата компания в този списък, но същевременно и най-рисковата инвестиция. Петролният и газов сектор предлага добра възвръщаемост (4.69%), както и ръст на печалбите от двуцифрени проценти за 2018 г., но и сериозна конкуренция.

Наскоро Pembina Pipeline дори придобива по-малък конкурент в лицето на Veresen, което може да донесе и радости на акционерите, които обаче следва да следят изкъсо цените на петрола в следващите месеци.

STAG Industrial (STAG)

Да, това не е впечатляваща компания, но пък може да ви донесе добра доходност в дългосрочен план. Компанията отдава под наем своите индустриални площи, като разполага с добре диверсифицирано портфолио и наематели от различни сектори.

Акциите се търгуват при съотношение 15 на бъдещата цена/печалба, изчислено при цена на акция от 28.71 долара за брой.

Е, не може да разчитате на ръст в дивидента (поне за следващите години), тъй като основните наематели имат договори за поне 5 г., но компанията предлага нещо повече – сигурност за парите ни.

* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на акции.