През 2001 г., по време на т. нар. "дот ком балон", много европейски технологични компании прекратяват дейността си завинаги.

Историята се повтаря и през 2008 г. в резултат на световната финансова криза, когато европейският технологичен сектор пострада по-тежко от американския.

Страховете, че задаващата се нова рецесия и рязката обезценка на акциите на технологичните фирми отново ще ударят Европа по-силно, бяха подхранени на 1 юли, когато The Wall Street Journal съобщи, че шведската платформа за електронни разплащания от типа „купи сега, плати по-късно“ Klarna се опитва да набере капитал при равнища, еквивалентни на по-малко от една пета от пиковата ѝ оценка от 46 млрд. долара.

Но въпреки тези новини, както стартиращите компании в Европа, така и рисковите капиталисти на Стария континент изглеждат много по-стабилни, отколкото в миналото. И в същото време, те все по-рядко разчитат на чуждестранно ноу-хау и капитали. Може би този път те дори имат потенциал да издържат на бурята по-добре от Америка, пише The Economist.

Едно от обясненията за това е свързано с феноменалния "бум", който преживя европейската технологична сцена през последните няколко години. През 2021 г. за първи път инвестициите в рисков капитал на Стария континент надхвърлиха 100 милиарда евро.

Оценките на стартъпите рязко се повишиха, изтласквайки броя на европейските „еднорози“ (компании с пазарна оценка от над 1 милиард долара) до почти 150, или около 13% от общия им брой в световен мащаб. Въпреки че европейската технологична екосистема все още е само около една трета от размера на американската по отношение на рисковите инвестиции, тя се е удвоила от 2020 г. насам.

Част от този ръст е механична последица от огромния прилив на свободен капитал в Европа, където оценките на стартъпите дълго време изоставаха от тези в Америка и Азия. През 2021 г. американските фирми за рисков капитал са инвестирали в Европа 83 милиарда долара, което е трикратно увеличение спрямо предходната година.

Хедж фондовете и рискови подразделения на големите финансови компании също "откриха" Европа, участвайки в сделки на стойност близо 100 милиарда долара за последната година, което представлява увеличение от 150% спрямо 2020 г.

Случаят с Klarna е сигнал, че този "излишък" от капитали вероятно ще приключи тази година в Европа, както и навсякъде другаде по света, на фона на постепенното повишаване на лихвените проценти и затягането на монетарната политика от страна на централните банки.

За щастие на европейските технологични компании обаче, това не е цялата история. Според Сара Гемури от лондонската компания за рисков капитал Atomico, успехът на технологичните фирми има свойството да се възпроизвежда - ръстът на потребителите води до предлагане на по-добри услуги, те привличат още повече потребители и т.н. Този процес може да вдигне оборотите на цялата индустрия.

Европейски предприемачи основаха стартъп фонд за 250 милиона евро Основатели на фонда са Иън Хогарт, Халед Хелуи, Стен Тамкиви и Таавет Хинрикус

Европейският технологична екосистема наистина изглежда способна да се "самозахранва", като един от важните ресурси за това е талантът. Миналата година доставчикът на данни Dealroom анализира кариерите на 38 000 ръководители на стартиращи компании. Почти 40% от тях вече са работили както за малки стартиращи фирми, така и за утвърдени компании, сигнализирайки за нарастващия колективен опит.

По същия начин, когато европейският фонд за рисков капитал Mosaic Ventures наскоро разгледа близо 200 основатели на компании еднорози, откри, че двама от всеки трима от тях са от групата на т. нар. "серийни" предприемачи с над два или три проекта зад гърба си.

С натрупването на опит европейските предприемачи стават не само по-амбициозни, но и по-добри в разказването на убедителна история за това, което искат да постигнат. Надин Хачач-Харам, основател на здравния стартъп Proximie, която използва добавена реалност, за да позволи на лекарите да наблюдават операции дистанционно, има мисия да създаде „операционна зала без граници“.

Ави Меир, който управлява TravelPerk - сайт за управление на бизнес пътувания, базиран в Барселона, иска той да се превърне в място за улесняване на връзките между отдалечени работници, например чрез предлагане на инструменти за организиране на екипни срещи в реалния живот.

Никола Брюсон, шефът на BlaBlaCar, която стартира като парижка услуга за организиране на споделени пътувания с автомобили между градовете, има за цел да я превърне в „мултимодална платформа“, която да включва пътувания с автобуси и дори влакове в световен мащаб.

Капиталът се натрупва и се връща обратно в индустрията. Според платформата PitchBook, близо 100 милиарда евро под формата на виртуален капитал са събрани от европейските фондове през последните пет години.

Почти половината от тях все още не са разгърнати, което означава, че европейските инвеститори в рисков капитал имат потенциала да се справят, дори ако предстоящата криза се проточи повече от очакваното.

Европейските инвеститори са склонни да влагат много пари в стартиращи фирми на ранен етап. През 2021 г. европейските стартиращи компании са привлекли една трета от всички инвестиции във финансови кръгове до 5 милиона долара в световен мащаб, изчислява Dealroom — почти толкова, колкото и американските им колеги.

Броят на „бизнес ангелите“ - успешни предприемачи, които насочват част от технологичното си богатство обратно в други стартиращи компании, също нараства. Някои създават свои собствени фирми за рисково финансиране.

На 28 юни Таавет Хинрикус, съосновател на услугата за международни разплащания Wise, заедно с трима други европейски предприемачи, стартираха фонда Plural с капитал от 250 милиона евро.

Ръководителите на по-ниско ниво също започват да инвестират, защото все повече и повече европейски технологични служители получават частична компенсация с акциите на своите работодатели. Преди няколко години само около 10% от акциите бяха разпределени на служителите, казва Доминик Жаксон от Index Ventures.

Благодарение на правните промени и нарастващото разпространение на опциите за акции, днес този дял е около 17% - почти колкото и в САЩ.

България с влошен климат за развитие на стартъпи, но първа на БалканитеБългария пада с едно място и заема 36-а позиция в Global Startup Ecosystem Index (GSEI) – световна класация, която подрежда страните на базата на това колко благоприятен е климатът в тях за развитието на стартъпи

Структурата на технологичната екосистема вече е по-стабилна и не е разнородна колекция от малко вероятни истории за успех, каквито преди години бяха Skype и Spotify.

В допълнение към прилива на местен опит и капитал, както и по-здрава структура, европейските фирми могат да се похвалят с определени сравнителни предимства, които биха им били полезни в кризисни времена. Едно от тях е относителната им пестеливост.

Въпреки че частните компании не са задължени да разкриват финансовите си отчети, индикациите са, че скоростта, с която харчат събраните пари от инвеститорите, или т. нар. "степен на изгаряне" е по-ниска, отколкото от другата страна на Атлантическия океан. А цената на наемането на разработчици на софтуер в Барселона или Берлин е наполовина на тази в Сан Франциско или Сиатъл.

Междувременно, зрелите стартиращи компании в Европа са по-малко географски концентрирани от колегите си в Америка както по отношение на пазарите, така и по отношение на тяхната финансова поддръжка. Тъй като европейските вътрешни пазари и наборът от таланти са ограничени, фирмите бързо се разширяват в чужбина.

Естонската платформа за онлайн идентификация Veriff, например, наскоро отвори свой офис в Барселона, тъй като не можа да наеме достатъчно инженери в Талин. В резултат на това около 80% от европейските технологични компании имат международно присъствие, в сравнение с едва 61% от фирмите, базирани в Силиконовата долина, според Atomico.

Само една на всеки пет европейски фирми има офис само на своята територия и малко над половината присъстват в повече от три държави. В Силициевата долина съотношението е обратното. По време на криза подобна диверсификация може да се счита за благодат, пише още The Economist.

Тематичният микс от еднорози в Европа също може да помогне. Според класификацията, използвана от Credit Suisse, предразположените към рецесия бизнеси, като потребителските услуги, са по-малко разпространени на Стария континент, отколкото в Америка.

Една трета от европейските еднорози работят в сферата на финансовите технологии, като често предоставят платежни услуги на други фирми, благодарение на по-отворените финансови разпоредби на ЕС.

Всичко това помага да се обясни защо броят на компаниите еднорози се е увеличил в Европа тази година. За първите шест месеца на тази година те са 42, в сравнение с 37, създадени през същия период на 2021 г., според PitchBook.

Предстоящите тримесечия със сигурност ще бъдат по-трудни, но едва ли ще доведат до повсеместни фалити както през 2001 г. и 2008 г. Нещо повече - може да се окаже, че европейският технологичен сектор има потенциал да използва предстоящата криза, за да "скъси" още повече преднината на неговите американски и азиатски конкуренти.