Един от най-новите и важни за развитието на капиталовия пазар у нас проекти е BEAM.

Накратко – това е пазар, на които желаещите да набират средства малки компании ще могат да го правят по много по-лесна процедура, в сравнение с основния пазар на Българска фондова борса.

Пазарът за растеж на маллки и средни предприятия (МСП) beam е специален пазар, организиран от Българска фондова борса (БФБ), който дава възможност за финансиране на дейността на малките и средни компании в България.

Борсата получи одобрение за организирането на пазара за растеж на МСП beam от Комисията за финансов надзор в края на 2018 г., като търговията на него се осъществява на същата търговска платформа T7 и при същите правила за търговия, като тези на Основния пазар на БФБ.

Основната цел на Пазар beam е да осигури на малкия и среден бизнес възможност за набиране на капитал при по-облекчени условия, в сравнение с регулирания пазар, като в същото време им предостави сходни предимства на тези на публичните компании.

Пазар beam се явява и междинно звено по пътя на една компания към същинското листване на Основния пазар на БФБ.

Макар и междинно звено, на него се очаква да се листват доста атрактивни дружества с голям потенциал на развитие в следващите години. Листването им ще носи редица ползи и облекчения, като от Българска фондова борса посочват основните:

Пазарът за растеж на МСП beam осигурява на компаниите редица облекчения, в сравнение с административните изисквания спрямо дружествата, допуснати до търговия на регулирания пазар, организиран от БФБ.

Занижените изисквания към емитентите са, както по отношение на процеса на допускане до търговия, така и на последващия им живот като листнати компании. Ето и няколко примера в това отношение:

  • За набирането на капитал до 1 млн. евро на пазара за МСП beam не е необходим одобрен проспект за първично публично предлагане от Комисията за финансов надзор.
  • За увеличение на капитал с до 1 млн. евро на вече допуснато до търговия на пазар beam дружество също не е необходим одобрен проспект от Комисията за финансов надзор;
  • За набиране на капитал над 1 млн. евро, както и за увеличение на капитала с над 1 млн. евро на вече допуснато до търговия на пазар beam дружество, е необходим проспект за публично предлагане, одобрен от Комисия за финансов надзор, който обаче е с облекчени форма и съдържание;
  • Дружествата имат задължение да публикуват пред обществеността само годишни и шестмесечни финансови отчети;
  • Управителните органи на дружествата на пазар beam могат да извършват разпоредителни сделки с дълготрайни активи над определена стойност и сделки, при които възникват вземания или задължения над определена стойност, без предварително одобрение от общото събрание на акционерите;
  • Дружествата могат да се прехвърлят на основния пазар на БФБ при облекчени изисквания;
  • Дружествата свикват общите си събрания при облекчени изисквания в сравнение с публичните дружества, търгувани на основния пазар на БФБ;
  • Дружествата не са задължени да изготвят и поддържат списък с лицата, които имат постоянен или инцидентен достъп до съществената за тях информация;
  • Акционерите в дружествата нямат задължение да разкриват своето дялово участие след преминаването на определен праг и/или придобиването на определен процент от акциите с право на глас на компанията ;
  • Акционерите в дружествата нямат задължение да извършват търгови предлагания за изкупуване акциите на миноритарните акционери след придобиването на определен процент от акциите с право на глас и преминаването над определен праг;
  • При увеличение на капитала няма законово задължение всеки акционер да придобие част от новите акции, която съответства на неговия дял в капитала преди увеличението;
  • Дружествата нямат задължение да назначат на трудов договор специално лице за връзка с инвеститорите;
  • Пазарът за растеж на МСП beam е насочен най-вече към малките и средните компании, които са регистрирани като акционерни дружества в страната или чужбина. Пазарът е атрактивен за амбициозни и иновативни компании със съществуващ бизнес, които търсят допълнително финансиране за развитие на своята дейност, по-голяма публичност на предлаганите продукти и услуги, както и разширение на акционерната си база.

    Освен малки и средни компании, на Пазар beam могат да бъдат регистрирани и по-големи дружества, като ограничението е след допускането пазарната им капитализация да не надвишава 200 млн. евро за последните три календарни години.

    Важно е да се има предвид, че пенсионни дружества не могат да инвестират в компании на Пазар beam поради съществуващите законови ограничения. Те могат да бъдат акционери, в случай че компанията бъде допусната до търговия на Основния пазар на БФБ.

    Това е плюс за малките акционери, при положение, че са инвестирали в някоя от компаниите, които ще се листват на BEAM. При добро стечение на обстоятелствата и преместване на основния пазар, това ще привлече и институционалните инвеститори, които евентуално да инвестират и да повишат цената на акциите им.

    Коя е първата компания, която ще се възползва от този пазар? Според Българска фондова борса, това е Биодит, която през 2019 г. получи отказ от Комисията за финансов надзор за осъществяване на първично публично предлагане.

    Компанията, която изработва системи за биометрична сигурност, дори получи първия ваучер от 50 000 лв. от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия. Средствата бяха за покриване на разходите на компанията по нейното листване.

    Продуктите на Биодит намират приложение в най-вече в големи заводи с контролиран достъп, както и хотелиерската индустрия. Целта на компанията е излизането ѝ на пазара в Испания.