Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Закърбърг обяви тазгодишното си предизвикателство: да води публични дускусии за бъдещето на технологиите.

Закърбърг, който не обича публичните участия, ще се среща на всеки няколко седмици с лидери, експерти и членове от общността на Facebook, за да обсъждат “възможностите, предизвикателствата, надеждите и тревогите”, свързани с темата, заяви той в профила си в социалната мрежа.

„Ще бъде предизвикателство от интелектуална гледна точка, но във всичко това има и лично предизвикателство за мен. Аз съм инженер и преди просто работех върху идеите си и се надявах те да говорят сами за себе си. Предвид важността на това, което правим обаче, това вече не е достатъчно.

Така че ще участвам повече в тези дискусии, отколкото ми е било комфортно да го правя досега и ще се включвам повече в някои от тези дебати за бъдещето, компромисите, с които се сблъскваме и накъде искаме да вървим.“

Този дискомфорт бе демонстриран в една година, в която Закърбърг бе принуден да отговаря за многото скандали, в които се забърка неговата компания (миналогодишното му предизвикателство бе „да поправи Facebook“).

В изслушването си пред Конгреса той се повтаряше и отговаряше уклончиво. Той бе подложен на критики, след като заяви в подкаст, че отричането на Холокоста трябва да бъде позволено във Facebook и предизвика учудване у мнозина, след като призна в интервю за The New Yorker, че е вманиачен по римския император Октавиан Агуст.

Това не е първият случай, в който Закърбърг се опитва да излезе от изолацията на централата на компанията си в Силициевата долина. Неговото предизвикателство за 2017 г. бе да обикаля страната и да се среща с хора, като много от спирките на това пътешенствие изглеждаха предварително режисирани.

Закърбърг: Това е последният път, когато разговаряш с менСъоснователят на WhatsApp Браян Актън наруши мълчанието си по въпроса защо е напуснал Facebook и сподели част от разговорите си с основателя на социалната мрежа


Предложеният формат може да предостави нещо ново, въпреки че мнозина биха си помислили, че идва малко късно. Силициевата долина, и Facebook по-конкретно, често са критикувани за това, че поставят разрастването на бизнеса над всичко друго и при създаването на продукти няма много място за обсъжането на техните социални или морални последици.

Много от тези щети вече са нанесени и по-голяма част от тях вероятно са необратими.

Ако хората, които Закърбърг кани на своите форуми, обаче наистина са външни за неговия свят, ще бъде интересно да се гледа как той бива предизвикван и се справя с проблемите, които неговата компания е създала, по време на публичен форум, а не от своя бункер, както обикновено, пише Quartz.