Главният изпълнителен директор на германската медийна компания Axel Springer Матиас Дьопфнер разговаря с основателя на Tesla Илон Мъск.

Интервюто е взето в завода на Tesla във Фримонт, Калифорния, а двамата обсъждат руската инвазия в Украйна, пътуванията в Космоса и още много въпроси, по които винаги е интересно да се чуе мнението на най-богатия човек в света.

Разговорът неизбежно започва с войната в Украйна, като Мъск казва, че е изненадващо да се види всичко това в днешно време и че е смятал, че тези неща са останали зад гърба на човечеството. Според него е притеснително и той смята, че ако на някого може да му се размине подобно нещо, тогава това би било послание към други страни, че може би и на тях би им се разминало.

Мъск предполага, че целта на Владимир Путин е да завземе една трета от Украйна в източната й част, където значителна част от населението е рускоговорящо. Той посочва като пример предишни негови действия в Грузия.

Основателят на Тесла смята, че просто не може да бъде позволено на Путин да превземе Украйна.

Мъск коментира и конкретни действия, предприети от него във връзка с войната. Той заявява, че от SpaceX са предположили, че може би ще се наложи употребата на сателитната широколентова услуга Starlink и затова са предприели подготвителни действия. Затова, когато идва молбата от страна на украинските власти за активирането й, компанията успява да реагира в рамките на 48 часа.

Във връзка с решението на Русия да спре доставките на ракетни двигатели Мъск казва, че SpaceX проектира собствени двигатели и не притежава никакви руски части.

Boeing и Lockheed са разчитали сериозно на руските двигатели RD-180, които - по негови думи, са страхотни, а двете компании се опитват да преодолеят зависимостта си от тях с двигатели на Blue.

Мъск също така споделя, че е очарован от историята и обича да чете книги на историческа тематика. Той смята, че уроците на историята трябва да бъдат научавани, за да не се повтарят грешките от миналото.

Илон Мъск отново стана баща. Как се казва бебето?Въпреки че Граймс и Мъск се разделиха официално през септември 2021 г. след тригодишна връзка, сега певицата обяви, че двамата отново са заедно

Историята не се повтаря, но се римува, отбелязва Дьопфнер. А в днешно време виждаме рима. Според него ужасяващите действия от страна на Путин са до известна степен и резултат от стратегически грешки, които Европа, и по-конкретно Германия, е направила, като обявения през 2011 г. отказ от ядрена енергетика, казва той.

Мъск, от своя страна, смята, че е много важно Германия да не затваря ядрените си централи, като, според него, това е изключително налудничаво.

Той казва, че иска да е пределно ясен, като казва, че Германия не само не трябва да затваря атомни електроцентрали, но и трябва да отвори отново онези, които са били затворени. Това е най-бързият начин за генерирането на електроенергия.

Лудост е в момента да се затварят атомни централи, особено на място, където няма природни бедствия. Ако става въпрос за държава, където има сериозни земетресения или цунамита, тогава има повече въпросителни. Ако няма опасности от големи природни бедствия, както в Германия, тогава реално няма опасност от атомните електроцентрали, смята Мъск.

В дългосрочен план той очаква по-голяма част от енергията да идва от слънцето, а затова ще са необходими батерии, които да я съхраняват, тъй като слънцето грее само през деня, а има и облачни дни. Това ще е основният начин, чрез който ще се захранва цивилизацията. Между сегашния момент и този бъдещ период обаче трябва да запазим атомната енергия, според Мъск.

Основателят на Tesla и SpacеX е оптимист по отношение на справянето с климатичните промени и смята, че след 15 г. положението ще е много по-добро по отношение на устойчивата енергия. Той е убеден, че проблемът с климатичните промени ще бъде решен, като това е просто въпрос на време.

По време на интервюто Дьопфнер и Мъск обсъждат и раждаемостта, която преди време основателят на Tesla посочи като един от най-подценяваните проблеми на всички времена.

Мъск смята, че повечето хора по света имат погрешното впечатление, че населението е прекалено многобройно. Това, според него, не е вярно и раждаемостта пада невероятно много. За съжаление, според Мъск, данните на ООН за населението са нелепи и трябва да бъдат обновени, защото в тях няма никаква логика.

На въпрос на Дьопфнер защо изглежда сякаш Мъск не се интересува особено от въпроса с дълголетието, основателят на Tesla казва, че не смята, че би трябвало да се опитваме да правим така, че хората да живеят наистина дълго време.

Според него това би довело до задушаване на обществото, защото истината е, че повечето хора не променят начина си на мислене. Те просто умират. Така, ако не умират, ще бъдем блокирани от остарели идеи и обществото няма да напредва, казва Мъск.

Той смята, че вече имаме доста сериозен проблем с геронтокрацията, тъй като лидерите на много държави са изключително възрастни, като посочва конкретно САЩ. Според Мъск е просто невъзможно да бъдеш във връзка с хората, ако си много поколения по-възрастен от тях. За да може една демокрация да функционира, лидерите на страната трябва да поддържат връзка с по-голяма част от населението.

По отношение на политическите лидери Мъск смята, че тяхната възраст трябва да се различава с 10 - 20 години от средната възраст на населението. Що се отнася до него, той би искал да поддържа добро здраве в по-дълъг период от време, но казва, че не се страхува от смъртта и че тя би била облекчение.

По отношение на това, че личното му състояние се оценява на 260 млрд. долара и той е смятан за най-богатия човек в света, Мъск смята, че Владимир Путин е значително по-богат от него.

Той също така казва, че е имало много случаи, в които е очаквал да изгуби всичко. Кой основава автомобилна компания и космическа компания и очаква те да са успешни? Определено не и аз, казва Мъск. Според него вероятността да успее е била около 10%.

След третия провал на SpaceX през 2008 г. знаех, че ако четвъртият пит е неуспешен, това ще е краят на SpaceX. Нямахме пари за пети. Tesla е била на ръба на фалита много пъти, като компанията дори е била в критично състояние в последния ден от кръга за набиране на средства през 2008 г., посочва Мъск.

Тогава General Motors и Chrysler банкрутираха, а Ford беше на ръба. Представете си как се набират средства за компания за електромобили, когато General Motors е фалирала, казва Мъск. Той също така споделя, че буквално в последния възможен момент през 2008 г. Tesla успява да набере средства, за да продължи дейността си. Ако това не се беше случило, компанията щеше да фалира два дни след Коледа.

По време на интервюто Мъск споделя, че на моменти се чувства самотен, а нещата, от които се страхува най-много, са свързани с ексизстенциалните заплахи за човечеството, като проблема с раждаемостта, вероятността нещата с изкуствения интелект да се объркат и религиозния екстремизъм.

Най-голямата му надежда, от друга страна, е, че човечеството ще създаде самоподдържащ се град на Марс.

Във връзка с предишно негово изказване, в което споделя, че не може да бъде щастлив, ако не е влюбен, Мъск казва, че има степени на любовта. Със сигурност обаче, за да бъде щастлив човек, той трябва да е щастлив на работното си място и в любовта. Той казва, че в момента се определя като средно щастлив.