Индексът BGBX40 е добавил минималните 1.12% през март, сочат данни от сайта на Българска фондова борса.

Въпреки това, общо 5 от неговите компоненти са отчели ръст от над 10% за този период, а 8 от компаниите носят доходност на вложителите си от над 5%.

Кои бяха най-добрите инвестиции на родната борса през март и какви други тенденция можем да отбележим от месеца?

Акциите на Неохим АД са номер 1 с възвръщаемост от 31.58% до цена от 40 лв. за брой.

Димитровградският производител на торове успя да приключи миналата година с печалба от над 14.9 млн. лв., а при посещението на премиера Бойко Борисов през февруари в завода стана ясно, че Неохим е успял да възстанови 17 млн. лв. от предоговорените цени на газа с Газпром.

Инвеститорите в компанията са в очакване и на отчета за първото тримесечие на година, което - заедно с четвъртото, е най-силното за Неохим. Резултатите се очакват в края на април.

Добро представяне отчитат и книжата на Алтерко, добавили 18.48% през месеца, на фона на влизането си в SOFIX, считано от 22 март.

Акциите на КРЗ Одесос добавиха 16.4%, до 110 лв. за брой, с което компанията затвърди втората си позиция сред най-скъпите книжа от BGBX40. Пред тея са единствено ЧЕЗ Разпределение България, чиято акция се търгуваше за последно на ниво от 260 лв. за лот.

Добра доходност за месеца осигуриха и вложенията в Индустриален Капитал Холдинг, както и Българска фондова борса, поскъпнали с респективно 13.73 и 13.64 на сто.

Новият SOFIX – все по-технологиченНастоящите промени влизат в сила след две седмици, или по-точно на 22 март

Малко под 10% е възвръщаемостта при Градус - до 1.58 лв. за лот. Акциите на компанията обаче продължават да са губеща инвестиция след листването си на борсата, след като първичното публично предлагане от 2018 г. беше осъществено при цена от 1.80 лв. за лот.

Фонд за недвижими имоти България и Хидравлични елементи и системи повишиха пазарната си капитализация през март със съответно 7.87 и 6.28 на сто, докато доходността при Адванс терафонд АДСИЦ, Стара планина и Агрия Груп Холдинг е малко над 3 процента.

Най-губещите вложения за месеца бяха акциите на Сирма Груп Холдинг, банковите книжа – Централна кооперативна банка и Първа инвестиционна банка, както и Софарма трейдинг и Химимпорт.

Най-ликвидните компании

Класацията по ликвидност се оглавява от Алтерко и Доверие Обединен Холдинг, където бяха сключени 528 и 467 сделки, докато при Софарма трейдинг те са 465 на брой.

В топ 5 по ликвидност попадат още книжата на Първа инвестиционна банка и Химимпорт, изпреварили Неохим.

Пестите по 100 лв. на месец? Ето в какво да ги инвестиратеЕто и 7 предложения, от които можем да избираме

Оборот

При едва 3 от компаниите в BGBX40 отчитаме сключени сделки за над 1 млн. лв. Това са Алтерко, Софарма имоти и Доверие Обединен Холдинг.

Най-скъпите компании

Най-скъпите компании на Българска фондова борса са Чайкафарма висококачествени лекарства (1.1 млрд. лв.), ЧЕЗ Разпределение България (505 млн. лв.) и Еврохолд България (493 млн. лв.).

* Материалът не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
* Авторът не притежава инвестиции на Българска фондова борса.