Китайският корпоративен дълг е „най-голямата заплаха” за глобалната икономика, предупреждават от кредитна агенция Moody’s.

Това обявление идва, след като Fitch Ratings - друга американска кредитна агенция, също алармира, че китайските частни компании изпадат в неплатежоспособност с рекордни темпове през тази година.

Според думите на главния икономист на Moody’s Марк Занди, китайските компании, поели дълг, се намират в най-висок риск, предава CNBC.

„Бих посочил китайския корпоративен дълг като най-голямата заплаха”, казва той, добавяйки, че задлъжнялостта се увеличава с бързи темпове в Китай.

Занди обяснява, че много компании се затрудняват да се справят със забавящия се растеж на икономиката, провокиран от търговската война със САЩ и други фактори.

В САЩ картинката е сходна – не в същия мащаб, но наблюдаваме значително увеличение на така нареченото левъридж кредитиране, когато се заемат пари на компании с висок дълг, като тези компании са уязвими при евнтуални икономически забавяния, казва Занди.

Дългът е проблем за втората най-голяма икономика в света, която се опитва да се справи, като прилага регулации, ускоряващи намаляването на тази тежест.

Търговската война обаче пречи на усилията на Китай да намали нивото на корпоративния дълг, докато се опитва да засили икономическия растеж, пострадал от митата, наложени от САЩ за внос на китайски стоки.

Китай, малко или много, замрази усилията по понижаване на дълга и заложи на политики на стимули.

Централните банки ще продължат със стимулите и през 2020 годинаКомбинираното балансово число на Федералния резерв на САЩ, Европейската централна банка и Японската централна банка е на път да отчете най-силното си повишение от 2017 година насам

Fitch Ratings посочи през миналата седмица, че рекордните 4.9% от частните издатели на облигации, деноминирани в юани, не са успели да погасят дълговете си по тях през първите 11 месеца на 2019 г. За сравнение, този дял е бил едва 0.6% през 2014 г.

В доклад от октомври рейтинговата агенция посочва, че около 80% от тези изпадания в неплатежоспособност касаят частните компании, а не държавните, тъй като те са доста по-зависими от пазарните колебания и са изправени пред рискове относно достъпа си до кредит.