Общо 40 от българските взаимни фондове, чиито управляващи дружества са членове на БАУД, отчитат положителна доходност от началото на настоящата година, сочи справка на Profit.bg

Останалите над 70 носят загуби за инвеститорите си.

Кои са най-добре представящите се фондове в страната днес?

Само пет от тях отчитат доходност от над 3% от началото на 2018 г., като начело в този списък е Инвест Консервативен Фонд с 4.62%.

Следват Компас Глобъл Трендс с 3.71%, Астра Енерджи с 3.58%, както и Тексим Комодити Стратеджи и Компас Стратегия с респективно 3.21 и 3.07 на сто.

В топ 10 попадат още С-Микс, фонд на Капман Асет Мениджмънт, както и Глобал Растеж, Селект Баланс, Компас Прогрес и Тексим България.

Сред най-добре представящите се до момента фондове изпъкват имената на три инвестиционни схеми на Компас Инвест АД.

Всички 11 ETF-а на Експат за ЦИЕ вече се търгуват и на FSEБорсово търгуваните фондове на Експат са проектирани да се превърнат в магистрали за капиталови потоци към и от пазарите на акции на страните от ЦИЕ

Общо пет от фондовете отчитат загуби от над 5% за посочения период. Това са ОББ Премиус Акции, ОББ Патримониум Земя, Глобал Детски Фонд, Expat Poland WIG20 UCITS ETF и Глобал Опортюнитис.

Средствата, управлявани от инвестиционните фондове в страната, нарастват със 721.3 млн. лв. за година и достигат рекордните 3.573 млрд. лв. към 31 декември 2017 г., става ясно от данни на Българска народна банка.

Тримесечие по-рано фондовете у нас имаха под управление 3.29 млрд. лв., а в края на 2016 г. сумата се равняваше на 2.85 млрд. лв.

В последните 12 месеца инвестициите в местните колективни инвестиционни схеми се равняват на 278.4 млн. лв., а в чуждестранните – 442.9 млн. лв.

В най-голяма степен за този ръст „са отговорни“ застрахователните дружества и пенсионните фондове, а в по-малка – нефинансовите предприятия и домакинствата.

Вложенията на Сектор домакинствата и НТООД (физически лица, самостоятелни предприемачи, в т.ч. еднолични търговци и самонаети лица и нетърговски организации, обслужващи домакинствата), растат с 58.4 млн. лв. за местните фондове и 116.4 млн. лв. за чуждите.

Или иначе казано – населението е инвестирало 174.8 млн. лв. във фондове през изминалата година и днес вече разполага с вложения за 826.1 млн. лв.