Компаниите, включени в S&P 500, изплатиха рекордни дивиденти за 2022 г., въпреки че годината бе най-лошата за индекса от 2008 г. насам.

Общата сума възлиза на 564,6 милиарда долара, което е с 10% повече в сравнение с 2021 г., когато са за 511,2 милиарда долара, сочат данните от S&P Global Indices, цитирани от Investopedia.

Този рекорд ще бъде подобрен през 2023 г., дори ако икономиката претърпи „пълна рецесия“, според Хауърд Силвърблат, старши анализатор на S&P Dow Jones Indices. Той смята, че повишаващите се лихвени проценти и доходност на облигациите ще продължат да оказват възходящ натиск върху изплащането на дивиденти.

Устойчивите корпоративни печалби и големите парични салда позволиха на компаниите да се конкурират. Печалбите на S&P 500 се очаква да намалеят с 3,5% през 2022 г. спрямо рекорда от предходната година. Хауърд Силвърблат изчислява, че компаниите биха могли да издържат на допълнителен спад от 5% през 2023 г. и на този фон да увеличат дивидентите.

Наистина ли глобалната рецесия дебне зад ъгъла?Има около 50% шанс за рецесия през 2023 г. и 75% шанс това да се случи в определен момент през следващите две години, смята експерът Джефри Франкъл

Акциите имат много възможности, ако искат да се сравнят с по-малко рискови алтернативи за доходи. Общата дивидентна доходност на S&P 500 се повиши от 1,31% в края на миналата година до 1,78% през декември. 399-те акции, включени в индекса, върху които се изплащат дивиденти, имат обща доходност от 2,2 на сто. Междувременно доходността на 10-годишните държавни облигации се увеличи от 1,51% на 3,88% през 2022 г.

Няколко от пазарните сектори с най-висока доходност успяха да се дистанцират от тазгодишния мечи пазар. Например компаниите в енергийния сектор, чийто акции нараснаха с 58% от началото на годината и записаха доходност от 3,6 на сто. S&P 500 компаниите в сектора на комуналните услуги и потребителските стоки имат доходност съответно от 3% и 2,6% и са надолу само с 0,5% и 2,7% от началото на годината. Акциите на недвижими имоти S&P 500 отчетоха доходност от 3,5% и паднаха с 28% от началото на годината.

Изплащането на дивиденти през 2023 г. вероятно ще получи нов тласък от компаниите, които досега ги бяха замразили, заради COVID-19. Southwest Airlines ( LUV) например обяви, че ще възобнови изплащането на предишния си дивидент на 31 януари. При 18 цента на акция, това ще увеличи с близо 428 милиона долара общата сума през 2023 г.

Доставчикът на торове Mosaic (MOS ) повиши дивидентите си с 33%, а производителят на климатици Carrier ( CARR ) и брокерската компания Raymond James Financial (RJF) обявиха увеличения с повече от 23 на сто.

Бикове и мечки – кой ще надделее?Световните борси навлизат във втората фаза на пазарния спад, който се характеризира с намаление на печалбите на мултинационалните компании.

Очаква се обратното изкупуване на акции също да нарасне с поне 10% - до септември 2022 г. то възлиза на 981,6 милиарда долара и представлява около 64% ​​от общите изплащания на акционерите от компаниите, включени в индекса, уточни Силвърблат. Дивидентите и обратното изкупуване на акции доведоха до около 5,1% обща доходност на акционерите на компаниите, включени на S&P 500.

Сделките за обратно изкупуване са вероятно са се ускорили през четвъртото тримесечие преди началото на новата година и данъка от 1% върху тях, който влезе в сила на 1 януари. Според Силвърблат данъчната ставка не е достатъчно висока, за да повлияе значително върху разпределение на корпоративния капитал между дивиденти и обратно изкупуване на акции.

Дивидентите предполагат дългосрочен корпоративен ангажимент за изплащането, докато обратното изкупуване на акции може да се включва и изключва по-лесно в отговор на пазарните и икономически условия, поясни анализаторът от S&P Dow Jones Indices.