Преди време HNA Group беше един от най-големите бизнес конгломерати на Китай и харчеше милиарди долари, за да разширява дейността си по света.

Сега обаче компанията е изправена пред фалит.

Кредиторите на компанията със седалище в Хайнан са се обърнали към съда за одобрение на плановете на HNA да влезе в процедура по фалит.

Според тях конгломератът не може да плаща задълженията си, пише CNN Money.

Заявлението за фалит бележи драматичното падение на една от най-популярните компании на Китай. HNA започва живота си като авиокомпания, но се разраства много бързо чрез инвестиции в недвижими имоти и финанси, както и чрез придобивания в чужбина, като става един от най-важните играчи в частния сектор в Китай.

Започвайки през 2015 г., HNA похарчи 40 млрд. долара, като част от сумата отиде за инвестиции в Hilton и Deutsche Bank. До края на 2017 г. активите на HNA вече надхвърляха 1.2 трлн. юана (186 млрд. долара).

За всичките тези придобивания обаче стояха много задължения, които достигнаха 707 млрд. юана (110 млр.д долара) до юни 2019 г. Проблемите на компанията се задълбочиха от пандемията от коронавирус и през февруари 2020 г. местните власти в Хайнан поеха контрол над нея.

По молба на компанията властите създадоха "работна група" с представители на други агенции в опит за разрешаване на финансовата криза в HNA.

Пет от най-големите фалити на стартъп компанииИма безброй истории на успели компании, които се преодолели провали в миналото. Това обаче не прави провалите по-малко болезнени, особено когато са заложени много пари

Очертаващият се фалит на HNA е поредният признак за гибелта на някои от най-агресивните китайски компании в чужбина. Контролът на Anbang Insurance - друг голям конгломерат, който сключи сериозни сделки в чужбина, беше поет от китайските власти през февруари 2018 г.

Преди време компанията притежаваше Waldorf Astoria и Strategic Hotels & Resorts.

Междувременно, Пекин се опитва да затегне контрола си над частния сектор в страната. По-голяма част от контрола над компании, като HNA и Anbang, започна през 2017 г., когато регулаторните органи започнаха да следят по-отблизо привличащите внимание международни сделки, притеснявайки се за проблеми с ликвидността.

Регулаторните органи в Китай напоследък търсят начини да ограничат огромната технологична индустрия в страната. Alibaba наскоро стана мишена на антимонополно разследване, а финансовото й подразделение Ant Group беше помолено да преструктурира бизнеса си.