Американската компания Robinhood изстреля оценката си до внушителните 5.6 млрд. долара, след като приключи успешно последната си, четвърта по ред, процедура по набиране на инвестиции, съобщават от дружеството, цитирани от TechCrunch.

Този път стартъпът, чийто съосновател и изпълнителен директор е българинът Владимир Тенев, успя да набере 363 млн. долара в последния инвестиционен рунд, в който водещ инвеститор бе DST Global, а участие взеха също Iconiq, Kleiner Perkins, Sequoia и Capital G.

Така Robinhood, която имаше оценка от 1.3 млрд. долара преди 1 година и около 2 млн. потребители, вече може да се похвали с 4 млн. потребители и трансакции на стойност 150 млрд. долара, минали през приложението за търговия на компанията.

„Това е единственото място, ,където човек може да търгува едновременно с криптовалути, акции и опции“, казва изпълнителният директор на компанията Владимир Тенев.

Robinhood нашумя през миналата година. Компанията предоставя на обикновените потребители възможността да инвестират на щатските фондови борси, без да плащат комисионни. Това спестява сума от порядъка на 10 долара при всяка сключена сделка. Точно това послание носи и името на компанията – взема от богатите и дава на бедните, точно както едноименния легендарен герой Робин Худ.

Владимир Тенев, или българинът с компания за 1.3 млрд. долараВ ерата на високите технологии ставаме свидетели на все повече младежи, които успяват да натрупат състояние, благодарение на иновативни идеи. Един от тях е българин

Паралелно с това, стартъпът има и платена услуга, която дава възможност за инвестиции на маржин. От скоро платформата предлага и инвестиции в криптовалути.

Именно последната опция привлече голяма вълна нови потребители. В първите пет дни след обявяване на плановете за стартиране на Robinhood Crypto, 1 млн. нови потребители са се записали в списъка с чакащи за услугата, споделят от компанията.

До този момент Robinhood, която не е публична компания, има набрано финансиране от инвеститори в размер на 539 млн. долара, включително с инвестициите, набрани от последния рунд.

Крипто услугата на стартъпа бе обявена през февруари, като понастоящем е достъпна в 11 щата в САЩ.

По думите на Владимир Тенев това, че Robinhood не събира комисионни, ражда доста уникални модели на поведение. Доста потребители на платформата не се хвърлят в активна ежедневна търговия, а предпочитат стратегия за покупка и задържане с натрупване.

Пред Robinhood стоят планове за разширяване на бизнеса на нови пазари, като това върви ръка за ръка с евентуални проблеми, които срещат повечето финансови компании.

Robinhood на Владимир Тенев готви революция на криптопазараАмериканската компания Robinhood, чийто съосновател е българинът Владимир Тенев, ще предлага на инвеститорите възможност да купуват и продават биткойн и етериум без начисляване на такси

“Политическият климат е несигурен, като това влияе на всички, не само нас конкретно“, казва Тенев.

„Сега сме крипто бизнес. Не много хора имат визия какво ще се случи в бъдеще, тъй като това е ново пространство, което еволюира с бързи темпове. Мисля, че сме уверени, че можем да се адаптираме и развиваме и да управляваме бизнеса по отговорен начин. Има толкова много неща, които човек може да направи, но мисля, че сме постигнали достатъчно, за да обръщаме внимание на всяко притеснение“, добавя Владимир Тенев.