Apple е на път да се превърне в първата компания, която ще достигне оценка от 1 трилион долара. Това посочва анализ на RBC Capital, обявен вчера.

Компанията добавя 60 млрд. долара към пазарната си оценка, откакто миналата седмица обяви оптимистичните си очаквания за третото тримесечие на годината. В средата на следващия месец Apple се очаква да представи новия модел на iPhone.

Това ще съвпадне с 10-ата годишнина от обявяването на първия iPhone от Стив Джобс на 9 януари 2007 г. и пускането му на пазара на 29 юни същата година.

Според анализаторите на RBC, акциите на Apple добавят средните през годините 15.6% в периода от 90 дни преди обявяването на свой нов модел смартфон. Подобряването на продажбите в Китай също може да окаже влияние върху цената на книжата в идните месеци, смятат от RBC.

Анализаторите поставят таргет от 176 долара за брой спрямо 161.06 долара в края на вчерашната борсова сесия.

За настоящото (за компанията четвърто тримесечие на годината) тримесечие Apple прогнозира продажби в диапазона от 49 до 52 млрд. долара спрямо очаквани от анализаторите 49.2 млрд. долара.

От началото на годината книжата на Apple добавят 39.06% към стойността си.

Дали обаче Apple ще е първата компания, която ще премине психологическата граница от 1 трилион долара?

Според професор Аниндия Гос от Stern School of Business, Amazon ще успее да достигне до там първи.

Последната оценка на гиганта в онлайн търговията сочат пазарна капитализация от 476 млрд. долара. За да се случи това, ще е нужен ръст от 110.1% на книжата им. Компанията наскоро обяви ръст на приходите си от 25% за последното тримесечие, но уеб услугите отчитат повишение от 55 на сто.

Наскоро компанията придоби Whole Foods за сумата от 13.7 млрд. долара, с което за момента се справя по-добре от Apple при харченето на свободните си парични средства. Именно кешът е може би основният проблем за момента за наследника на Стив Джобс – Тим Кук.

По последнни данни Apple разполага с 261 млрд. долара, които при правилното им инвестиране, компанията може да се превърне в технологичен вариант на компанията на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway.