Устойчивото развитие е пътят, по който бизнесът може да остане конкурентоспособен и жизнен на пазара.

COVID кризата форсира промяната му и тя е факт. В какво се изразява тя, какво е устойчиво развитие и какъв е потенциалът на изкуствения интелект за компаниите, научаваме от Лилия Димитрова, главен изпълнителен директор на Фронтекс Интернешънъл.

Експертът взе участие в 13-ото издание на форума “Шумът на парите” в панел “Устойчиво развитие”.

Промените в бизнеса вече се случиха. Те бяха форсирани от COVID кризата. Едно от нещата е свързано с възможността на всеки един служител да работи от вкъщи или от друго място. Това вече не е пожелателно. То е задължително. Ако един работодател не го предлага или не е намерил вариант служителите му да могат да работят и дистанционно, трябва по-скоро да го направи, смята Димитрова.

На следващо място като важност Димитрова посочи типа работа, която извършват служителите.

"Трябва да можеш да им предложиш достатъчно интересни проекти. Да можеш да ги “запалиш” и да ги накараш да повярват в идеята. Да знаят, че те допринасят за общото цяло, а не са просто една брънка в системата. Това не е нещо ново. За него се говори от десетки години в бизнеса.

То отново беше форсирано от COVID кризата, защото - ако си изолиран вкъщи и си работиш пред твоя компютър, виждаш колеги и шефове само на конферентни разговори. Тогава става все по-важно да знаеш къде е твоето място. Все по-важно да правиш интересни неща, а не повтаряеми дейности", посочи Димитрова.

В момента има бизнеси, които не могат да накарат служителите си да се върнат в офиса. Те не се чувстват като част от общото и компанията.

"За мен най-добрият начин е да може се работи от вкъщи и от офиса. По този начин хората имат достатъчно време за семейството си, могат да са по-гъвкави, да не губят време в пътуване с транспорт и т.н. Същевременно, трябва да могат да бъдат и в офиса, за да се чувстват по-близки с колегите и самата компания", заяви още главният изпълнителен директор на Фронтекс Интернешънъл.

Бизнесът и устойчивото развитие

За да има устойчиво развитие, трябва да са налице две основни неща - проектът или дейностите да са дългосрочни. Другото е да бъдат кохерентни.

Важно е обаче и останалите участници в екосистемата да са готови да отговорят на нашите изисквания и очаквания с оглед на устойчивото развитие.

Изкуственият интелект

За да може една система да бъде заменена от модерния в последно време изкуствен интелект, трябва да отговаря на дадени изисквания. Едното е да бъдат повторяеми дейностите и действията, които се случват. Другото нещо е да бъде мащабно, т.е. по-трудно се изплаща автоматизация на дейности, които нямат сериозен обем.

"Обичам да давам един пример, тъй като аз идвам от една друга индустрия - IT Outsourcing. В последните години става все по-трудно да намериш добри програмисти. Всъщност, писането на код е нещо, което може да бъде автоматизирано. Това, което не може, е измислянето на цялостната концепция. В това е красотата на човешкия мозък", заяви Димитрова.

Ще е необходимо много време, за да се измисли алгоритъм, който може да замени тази човешка способност, завърши тя.

Шумът на парите 2022 се организира с подкрепата на Пощенска банка, Инвестбанк, Уникредит Булбанк, Обединена Българска банка, Амунди, TBI Bank, ЕОС Матрикс, eMAG, Алкомет, Arco Real Estate, Schneider Electric, Планекс Инвест, MyFin, LENO, DHL, БАКБ, Фронтекс Интернешънъл, Coca-Cola HBC Bulgaria, CloudCart, Philip Morris Bulgaria, TBI Buy, УНИКА и Кеш Кредит.