Губернаторът на американския щат Монтана Грег Джанфорте подписа законопроект за забрана на дейността в щата на китайската компания TikTok. Така Монтана официално стана първият американски щат, забранил популярната платформа за споделяне на кратки видеоклипове, предаде Reuters, цитирана от БТА.

Монтана въвежда законова забрана за магазините за приложения на компаниите Google и Apple да предлагат приложението TikTok на територията на щата. Ограничителната мярка влиза в сила от 1 януари догодина.

Платформата TikTok, която има над 150 милиона потребители в САЩ, все повече е обект на призиви от страна на американски конгресмени и представители на властите в отделните щати мобилното ѝ приложение да бъде забранено на национално равнище в САЩ, а причината за това са опасения от възможно прокарване на влияние на китайската държава чрез социалната мрежа.

Конспирации, пропаганда, омраза: Зад кулисите на социалните медииВсеки път, когато предлагат дезинформация, мрежите нарушават основно човешко право

През март изпълнителният директор на TikTok Шоу Чу беше подложен на кръстосан разпит по време на изслушване в комисия на американския Конгрес за това дали китайската държава може да има достъп до данните на потребителите или да влияе на това, което американците виждат в приложението.

"Забраних TikTok, за да защитя личните данни на жителите на Монтана от Китайската комунистическа партия", заяви Джанфорте, който е републиканец.

Компанията TikTok, която е дъщерна на китайската ByteDance, заяви, че въведената със законопроекта "незаконна забрана на TikTok нарушава правата на хората в Монтана, предоставена им от Първата поправка". Оттам добавиха, че ще "бранят правата на потребителите си както във, така и извън Монтана".

Компанията по-рано отрече да е споделяла каквито и да било данни с китайското правителство и обяви, че няма да го направи дори и това да бъде поискано от нея.

Властите в Монтана, щат с население от малко над 1 милион души, заявиха, че при нарушение на забраната на TikTok ще бъдат наложени глоби, които могат да достигнат до 10 000 долара на ден.

Същото се отнася и за компаниите Google и Apple, които рискуват да бъдат санкционирани в същия размер, ако не спазват ограничителния режим.