Най-добре платените главни изпълнителни директори управляват едни от най-лошо представящите се компании и обратното. Тази тенденция е налице, дори и когато заплащането, и представянето се изчисляват в дългогодишни периоди, сочи ново проучване, цитирано от WSJ.

Анализът на компанията за проучвания в сферата на корпоративното управление MSCI обхваща заплащането на около 800 главни изпълнителни директори в 429 големи и средни щатски компании по време на десетилетието, приключило през 2014 г. Проучването също така разглежда общата доходност на акциите на тези компании за същия период.

От MSCI са открили, че 100 долара, инвестирани в 20% от компаниите с най-високо платените шефове, биха нараснали до 265 долара в рамките на 10 години. Същата сума, инвестирана в компаниите с най-ниско платенитешефове, би се увеличила до 367 долара.

Резултатите поставят под въпрос един от основните фундаменти при образуването на заплащането на днешните CEO-та – идеята, че ако голяма част от него е под формата на опции за придобиване на акции и акции, особено когато са обвързани с представянето на компанията, това носи по-голяма стойност за акционерите. В САЩ предоставяните на ръководителите на компании акции в момента съставят 70% от заплащането им.

“Компаниите на най-високо платените шефове се представят най-лошо и то с голяма преднина,” казва Рик Маршал от MSCI.

Противниците на високите парични възнаграждения за шефовете на компании отдавна твърдят, че заплащането и представянето могат да бъдат обвързвани по-добре помежду си. По-рано през година WSJ посочи данни, които показаха, че почти няма връзка между заплащането на шефовете и представянето на компаниите от S&P 500 за едногодишен период.

Според проучването на MSCI най-високо платените 50% от шефовете в даден сектор ръководят компании, които се представят по-зле от останалите, докато другите, които са по-слабо платени, ръководят компании, които се представят по-добре по отношение на акциите.