Холандското правителство отпуска грантово финансиране на стойност 2 млрд. евро за изграждането на най-голямата инсталация за складиране на въглеродни емисии в света.

Консорциумът, който ще строи съоръжението, включва петролните гиганти Royal Dutch Shell и ExxonMobil, както и газовите компании Air Liquide и Air Products, съобщава Ройтерс.

Основната цел на проекта е да бъдат "улавяни" емисиите на някои от най-големите петролни рафинерии и заводи в района на Ротердам, след което да се "складират" в празните газови находища в холандската акватория на Северно море.

Компаниите са поискали безвъзмездното финансиране от страна на холандското правителство и, според източниците на агенцията, проектът вече е получил одобрение.

Очаква се мощностите да бъдат вкарани в експлоатация през 2024 г.

Предварителните прогнози са, че проектът ще понижи вредните емисии на най-голямото европейско морско пристанище с около 10%.

Правителството на Нидерландия обяви още миналата година, че през 2021 г. ще отпусне субсидии, насочени към разработването на технологии за борба с климатичните промени, на обща стойност 5 млрд. евро.

Само от началото на годината са подадени заявления за проекти на стойност 6.4 млрд. евро.

Целта на грантовете е да компенсират допълнителните разходи, които компаниите ще трябва да направят за улавянето на въглеродните емисии. Пристанището пък ще осигури необходимата инфраструктура за транспортиране на "уловените" емисии до празните газови находища.

В Ротердам са базирани някои от най-големите индустриални мощности в Европа, поради което въглеродните емисии на глава от населението в Нидерландия са най-високите на континента.

До 2030 г. страната иска да понижи вредните си емисии с 55% спрямо нивата им от 1990 г. През 2020 г. те бяха с близо 25% по-ниски от 1990 г.