CEZ обмисля да продаде ТЕЦ Варна ЕАД, е заявил заместник председателят на компанията Томаш Плескач, който отговаря и за международната дейност, цитиран от Dow Jones Newswires.

CEZ "е имала предварителни разговори с потенциални купувачи за това колко биха платили" за 1 260-мегаватовата топлоелектроцентрала. ТЕЦ Варна е втората по големина топлоелектрическа централа в България и на Балканския полуостров, според сайта на CEZ в България.

Компанията е получила няколко оферти, но засега всичко е само на информативно ниво и продажбата не предстои непременно, добавя Плескач.

CEZ е разочарована от случващото се в България, защото регулаторната среда е силно непредвидима, а строгият регулаторен режим върху цените за разпределяне на електроенергия и върху крайните цени на продукта все още не са облекчени, според Песлкач.

Всичко това се случва въпреки факта, че през последните години българското правителство даваше индикации, че в крайна сметка ще облекчи регулациите и контрола върху цените за електроразпределителните дружества, които имат желание да инвестират в страната.

CEZ закупи 67-процентен дял в три електроразпределителни дружества през 2005 г., а през 2006 г. чешката компания придоби ТЕЦ Варна, която е най-голямата топлоелектрическа централа работеща на въглища в портфейла й.

CEZ e вторият голям чужд инвеститор в енергийната сфера у нас, който обявява намерения за продажбата на активи.

През март месец стана ясно, че италианската енергийна компания Enel планира да продаде българската ТЕЦ "Енел Марица изток 3", на която е мажоритарен собственик.

В края на миналия месец източници от италианската компания пък съобщиха, че Enel, която е проявявала интерес към Белене преди, вече не се интересува от проекта.

Станете наш почитател във Facebook