В момента се забавя процедурата за приватизацията на Булгартабак заради решението да бъде нает консултант, който да работи с Агенцията за приватизация.

Очаква се процедурата да започне в първото тримесечие на 2010, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на представянето на на отчета за първите 100 дни на МИЕТ.

Предвидено е до 15% от всички държавни дружества под шапката на МИЕТ да бъдат листвани на фондовата борса, посочи Трайков, цитиран от БГНЕС.

Под шапката на МИЕТ са Ел Би Булгарикум, Държавна лаборатория Българска роза, Еко - Елшица, Еко Медет, Българска агенция за експортно застраховане, Международен панаир - Пловдив, Български енергиен холдинг, Екоинженеринг, Минпроект, ЕКО АНТРАЦИТ, ВМТ Орбита, Учебно-консултантски комплекс, Сертификация, Национален институт за изследване на вино и спиртни напитки, БИЦ Екомедбио, Национална компания индустриални зони. Списъкът е съставен по данни на Закона за приватизация и следприватизационен контрол - Списък на търговските дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или обособени части от тях.

Кремиковци е фалшива индустриална структура и предстои ликвидация, заяви също министърът.

Задължаванията на комбината от август до момента към НЕК са нараснали с 13 млн. лева, каза министърът. Ролята на държавата ще бъде чрез съдебната система да установи законосъобразността на всички действия, които са били извършени от различните управления на комбината, което ще отнеме години, отбеляза Трайков.

По проекта Южен поток в момента се създава междуведомствена група за дефиниране на българската позиция с оглед на повишаването на капацитета от 31 на 63 млрд. куб. м. природен газ, каза министърът. По отношение на администрацията е започнало преструктуриране като в централното управление работещите са намалели с 15%, а дирекциите стават 20. Подготвя се енергийната стратегия на страната до 2020 година, с акцент за развитие на нисковъглеродна икономика и инвестиции в енергийната ефективност.

Обмисля се идеята за създаване на две индустриални зони около Варна и Бургас, а впоследствие и около София. Глобалните цели за екипа на Трайков са излизане от рецесията, финансова стабилност и бърз икономически растеж.