Павилионите за сладолед и музикалните барове на остров Ман в миналото били пълни с представители на британската работническа класа, които всяко лято прекарвали там своята лятна отпуска.

"Тук представителите на работническата класа от север спокойно могат да се отпуснат, далеч от своите фабрики и цехове. Техните шумни и весели провинциални диалекти се чуват навсякъде по улиците", информира местното издание The Spectator през далечната 1880 г.

В днешно време курортната слава на остров Ман вече е история, тъй като повечето британци предпочитат плажовете на Коста дел Сол. Островната държава, която формално не е част от Обединеното кралство, но е подчинена на британската корона, обаче успява успешно да реформира икономиката си.

Днес тя е сред водещите офшорни финансови центрове и е един от глобалните "хъбове" за букмейкърските компании. Финансовата индустрия генерира около една трета от брутния вътрешен продукт, а електронните залагания - 17%. Туризмът е с дял от едва 1%, пише The Economist.

Местните предприемачи обаче искат да навлязат и в една нова сфера - отглеждането на канабис. И за тяхно щастие, няма нужда да искат благоволението на британското правителство. Макар и под юрисдикцията на британската монархия, островът е самоуправляваща се територия със собствени закони. Той никога не е бил и част от Европейския съюз.

През януари местният парламент одобри план да продажба на лицензи за отглеждане и износ на медицинска марихуана. Остров Ман не е единственият британски протекторат, който вижда потенциал в сектора.

Остров Джърси в протока Ла Манш също издаде първото разрешително за култивиране на канабис през декември миналата година. То е собственост на компания, която има планове за изграждане на парници с площ от близо 7000 квадратни метра.

Министърът на икономиката на автономната територия дори посети конференцията на производителите на канабис в Канада, която се проведе в края на миналата година.

Немски футболисти и рапър инвестират в канабис компанияСтартъп компанията вече е набрала над 22 млн. евро от редица инвеститори

На какво обаче се дължи рязкото засилване на интереса към канабис индустрията от страна на британските острови?

Доскоро законното отглеждане на канабис извън границите на САЩ и Канада, беше почти немислимо.

От 2000 година насам обаче производството на марихуана се е увеличило 200 пъти, по данни на Международния борд за контрол на наркотиците. Регулациите за употребата ѝ за медицински цели пък бяха разхлабени в цяла Европа през последните години, включително и във Великобритания.

От 2018 година в страната е разрешено да се издават рецепти за канабис на пациенти със специфични заболявания. Според прогнозите на консултантската компания Brightfield Group пазарът на медицински канабис във Великобритания ще нарасне от 9.6 милиона паунда (13.5 милиона долара) до 293 милиона паунда (413 милиона долара) през 2025 година.

На глобалната сцена Великобритания вече е един от големите играчи, благодарение на GW Pharmaceuticals - компания, която произвежда медикаменти на основата на марихуаната за пациенти със склероза и епилепсия. Останалите компании, които искат да се включат на пазара, обаче недоволстват, че правителството, което издава лицензите, има твърде високи изисквания.

Към момента GW Pharmaceuticals и нейните доставчици са единствените, които имат право да отглеждат канабис, подходящ за медицинска употреба.

Островите Ман и Джърси имат намерение да заобиколят бюрократичните пречки, пред които са изправени британските компании. Министърът на икономиката на остров Ман Лоурънс Скели обещава на потененциалните инвеститори същите "гостоприемни" регулации, които успяха да привлекат букмейкърите.

И на двата острова основната ставка на корпоративния данък е 0%, докато във Великобритания тя е 19%.