Петролните рафинерии по света ще започнат да възстановяват производството си през юни, но печалбите им ще останат ниски. Това се посочва в прогноза на Международната енергийна агенция, цитирана от Ройтерс.

Рафинериите рязко свиха продукцията си след избухването на пандемията от COVID-19, която доведе до свиване на търсенето на горива с над 30%.

Цената на петола се срина, принуждавайки страните от ОПЕК и останалите петролни производители да предприемат съкращения на добивите с близо 10 милиона барела на ден.

"Ако петролните добиви се настроят по-бързо към настоящата ситуация на свръхпредлагане, цените ще започнат да се възстановяват. Това обаче ще постави под натиск нормите на печалба на рафинериите", се посочва в анализа на Международната енергийна агенция.

През последните дни някои от водещите петролни производители обявиха допълнителни съкращения на добивите, припомня Ройтерс.

Саудитска Арабия заяви, че ще намали производството с по-силни темпове от очакваното. Петролните компании в САЩ и Канада също понижиха добивите с 1.7 милиона барела повече от очакваното.

Поскъпването на суровината се отразява негативно върху нормите на печалба на преработвателите, особено в САЩ и Европа. При производството на дизел в САЩ, например, печалбата е под 11 долара за барел - най-ниското ниво за последното десетилетие.

В Европа тя е още по-ниска (около 5 долара за барел), или най-ниската от средата на 2009 г. насам.

С разхлабването на ограничителните мерки против разпространението на COVID-19 във водещите икономики, търсенето на горива постепенно ще започне да се възстановява, но въпреки това маржовете на рафинериите ще останат под натиск, смятат експертите.

Може ли коронавирусът да възроди въглищната енергия?Азиатските държави ще насърчават строителството на въглищни електроцентрали, въпреки спада в потреблението на електроенергия

През април търсенето на петролни продукти отчете спад от 25%, или с около 25 милиона барела дневно, показват данните на Международната енергийна агенция.

В Съединените щати рафинериите са използвали едва 68% от производствения си капацитет през последната седмица, което е близо до историческото дъно на показателя.

Петролните производители обаче съкращават добивите с още по-бързи темпове. Саудитска Арабия обяви, че ще ги намали с допълнителни 1 милион барела дневно през юни, с което съкращенията ще достигнат общо 5 милиона барела на ден.

Кувейт и Обединените арабски емирства също възнамеряват да предприемат подобни мерки.

Търсенето на горива започва постепенно да се възстановява, което кара рафинериите също да увеличават доставките на суровина за производството. Това е и причината за ръста в цената на петрола през последните няколко седмици, смятат още експертите, цитирани от Ройтерс.

Според прогнозите на Международната енергийна агенция количествата на преработения петрол в рафинериите през май ще достигнат малко над 66.2 милиона барела дневно - колкото бяха и през април.

В сравнение със същия период на миналата година обаче спадът е с 14 милиона барела дневно.

Ако търсенето започне да нараства по-бързо от очакваното, печалбите на рафинериите също ще започнат да се възстановяват, прогнозират от енергийната агенция.