Характерно за Apple е, че компанията е доста предпазлива по отношение на придобиванията, които прави и обикновено купува малки бизнеси, чиито технологии могат да бъдат интегрирани бързо в нейните услуги. Отминаващата година обаче показа, че макар и все още да печели повече от всяка друга компания в света, Apple започва да буксува по отношение на продажбите.

При това положение може би едно голямо придобиване е точно онова, от което компанията се нуждае, за да може да разпали нов ръст в своите приходи, пише онлайн изданието StockNews.

Най-голямото придобиване в историята на Apple бе осъществено през 2014 г., когато компанията закупи Beats Audio за 3 млрд. долара. Впоследствие музикалната стрийминг услуга на Beats стана основата на разрастващата се платформа Apple Music, а известните аудио слушалки с марката Beats се радват на сериозно представяне в търговската мрежа.

Отчитайки това, изглежда, че придобиването на Beats в най-лошия случай е постигнало умерен успех. Това може би ще направи Apple по-отворена към такъв вид сделки

В своя материал StockNews разглежда пет компании, към които Apple би могла да погледне през следващата година.

Netflix

След успеха в стрийминга на музика, защо Apple да не се опита да навлезе и в стрийминга на видео съдържание? И ако компанията се реши на такава стъпка, едва ли би намерила по-подходяща цел от Netflix.

Netflix е водещата онлайн видео стрийминг платформа в света с около 86.7 милиона абонати (четири пъти повече от броя на абонатите на Apple Music, отбелязва StockNews). Освен това компанията има обширно портфолио от оригинални продукции.

С пазарна стойност в размер на 53 млрд. долара, Netflix е най-скъпата компания в този списък, но предвид размера на кеш резервите, с които разполага Apple, технологичният гигант от Купертино няма да има проблеми с финансирането на подобна сделка.

Spotify

Водещата платформа за стрийминг на музика Spotify също би могла да бъде привлекателна цел за Apple. Стойността на музикалната платформа, оценявана на 8 млрд. долара, е може би твърде висока, особено предвид факта, че компанията все още не е излязла на печалба.

Но евентуалното придобиване на платформата ще позволи на Apple Music да си осигури доминация по отношение на музикалния стрийминг, като добави 60 милиона абонати към потребителската база на собствената си музикална услуга.

Electronic Arts

Като един от най-големите и утвърдени издатели на видео игри в света, Electronic Arts може да се похвали с обширен каталог от добре познати и обичани игрални поредици, включително FIFA, Madden NFL, Star Wars, Battlefield, The Sims и Need for Speed.

Пазарната капитализация на EA е около 24 млрд. долара, което звучи като разумна цена, имайки предвид, че плащайки я, Apple веднага ще се превърнат в един от основните играчи в игралната индустрия.

Advanced Micro Devices

От Apple са почитатели на вертикалната интеграция и едно придобиване на AMD ще бъде много полезно за компанията в това отношение, осигурявайки й стабилна опора в индустриите за производство на централни и графични процесори.

Полупроводниците са горещата тема в момента, а при придобиване Apple ще може да използва чиповете на AMD в почти всички свои устройства.

Освен това продуктите на AMD имат широко приложение в области като виртуална реалност и автомобили, към които Apple има сериозен интерес, според публикации в пресата. Понастоящем пазарната капитализация на AMD е под 10 млрд. дола, което

Tesla Motors

Придобиване на компанията на Илон Мъск се усложнява от проведеното наскоро сливане между Tesla и Solar City. Все пак, като се има предвид, че Tesla е определяна като „Apple на автомобилната индустрия“, може би акционерите на Apple биха били склонни да оправдаят цената, която ще трябва да се заплати в евентуална сделка.

Може би най-големият проблем идва от високата пазарна оценка – при пазарна стойност от почти 33 млрд. долара, съотношението цена/печалба при Tesla е няколко пъти по-високо от това на другите автомобилни производители.