Пореден проект, който цели да съживи капиталовия пазар в страната, стартира от вчера. Общо 30 малки и средни компании от България ще получат по 50 000 лв. финансиране, за да се листнат на борсата ни.

Проектът, който е част от страгегията за развитие на капиталовия ни пазар, обявена преди 2 години, има за цел да предостави финансиране на 30 дружества, които ще са както високотехнологични, средно високотехнологични, нискотехнологични и средно нискотехнологични промишлени производства или интензивни на знание услуги.

В резултат се очаква набирането на над 15 000 000 лв. допълнителни инвестиции в малките и средни предприятия. Минималното изискване, за да бъде изплатен ваучерът, е успешното емитиране на ценни книжа от минимум 500 000 лв.

Ето какво следва да знаем за Ваучерна схема за предоставяне на услуги за емитиране на ценни книжа на капиталовите пазари:

- Приемът ще продължи 24 месеца от обявяването му до 15 октомври 2020 г. При изчерпване на заделения ресурс, своевременно ще бъде подписан нов договор за предоставяне на допълнителни средства по Ваучерната схема.

- В срок от 10 работни дни от подаването на всяко предложение, екипът за управление на проекта извършва оценка по реда на постъпване на заявленията за участие.

- Одобрените кандидати ще получат ваучер на стойност 50 000 лв., за използване на консултантски услуги от лицензираните инвестиционни посредници, одобрени от КФН. В случай че бъдат получени повече от 30 проектни предложения, се съставя „резервен списък“.

- Максималната продължителност на изпълнение на дейностите/услугите по ваучера е 9 месеца след издаването на ваучера. През този периода предприятията трябва да получат:

(1) одобрение на инвестиционния проспект за емитиране на ценни книжа от КФН, и
(2) да осъществят успешна емисия за набиране на капитал (първично публично предлагане) чрез фондовата борса или чрез метода букбилдинг.

След приключване на публичното предлагане емисията следва да бъде регистрирана на някой от пазарите, организирани от Българска фондова борса – София.

- Стойността на ваучера ще бъде изплатена само при осъществяването на успешна емисия. За успешна емисия се счита набирането на капитал равен на или по-голям от 500 000 лв.

В интервю за Profit.bg по-рано тази година, изпълнителният директор на борсата Иван Такев сподели: „Възлагаме доста надежди на този проект, тъй като смятаме, че икономиката на България в следващите години ще бъде доминирана именно от подобен вид компании“.