Обществото ни изобилства от малки мании. От пазаруване до консумация на алкохол, онлайн залагане и всичко друго, което ви хрумне.

За хората, които са вманиачени по храната, страничните ефекти са очевидни. Покачване на телесното тегло и различни проблеми... това ни идва първо на ум.

Знеам, че прекалената консумация на храна ще ни навлече доста неприятности. Как да спрем тогава?

Като всяка мания, тя е пуснала корени в нашата психология. Това прави решението на проблема по-трудно.

Два типични подхода, които да предприемете

Ако искате да преодолеете манията си по храната, когато наближи следващото хранене, можете да заложите на два типични подхода...

Първият е по-прост и прагматичен – заменете вредния навик със здравословен. Той се използва преди всичко от хора, които искат да спрат цигарите. Съветваме да разсейвате апетита си със храна, която е по-малко нездравословна.

Вторият подход е като потърсите произхода на своята мания. Тук не става дума за бързо решение на проблема ви. Означава да поработите сериозно върху себе си. Резултатът обаче си заслужава, тъй като е по-дългосрочен спрямо първия подход.

Според съвременни психолози, наблюдаващи начина на живот на хората днес, прекалената консумация на храна може на подсъзнателно ниво да е опит да запълним друга своя потребност.

Поразмишлявайте върху това и можете да откриете причината за манията към храната.

Съветваме следващия път, когато изпитате силен апетит, да спрете за миг и да обърнете внимание на емоциите си. Наистина ли сте гладни? Може би да... или сте тъжни, ядосани, стресирани, самотни, раними...

Алтернативен подход

Вече знаем някои неща по въпроса и сме готови за третия подход. Какво ще кажете да потърсим баланса в живота си, а след това да търсим решение на манията си за храна?

Ако сме по-малко стресирани в ежедневието си, тогава по-рядко бихме посягали с нетърпение към манията си. Затова оставяме топката във вашето поле.

Какво можете да направите, за да бъде животът ви по-лек? Има ли нещо (извън храната), което ви носи спокойствие?