Всеки един от нас е имал случаи на работното място, когато се сблъсква с нелогично офис правило. Ако сте имали шеф, който борави с драконовски мерки, знаете, че това е най-бързият път към понижаване на продуктивността и морала.

Почти всеки човек може да даде пример за нелогични офис правила. Ние предлагаме точно 5. Те са способни да подлудят всекиго!

1. Изисквания за присъствие, отпуски и обедни почивки, които изобщо не са гъвкави

На служителите им се плаща, за да постигат резултати, а не за да стоят в офис от 9 до 18 часа. Ако ви правят забележка заради 5-минутно закъснение, то вие определено се намирате в офис, в който върлува влудяващо работно правило.

Ситуацията още повече се усложнява, ако ви се налага да работите допълнително след работа и никой не заплаща за това.

2. Невъзможност за работа от вкъщи

Ако работата ви абсолютно не ви задължава да работите от офиса, защо тогава да не работите от време на време от вкъщи?

Когато управителното тяло не позволява на служителите си тази възможност, това е знак за слабост. Никой не печели от драконовска мярка като физическо присъствие в офиса при всички положения. Гъвкавостта е бъдещето.

3. Драконовско отчитане на работното време

Някои мениджъри искат да знаят къде са служителите им по всяко време. Те броят главите из офиса, да не би някой да липсва. Освен това следят дали сте на линия чрез Skype и т.н.

Какво значение има къде сте, щом като работата ви постига желаните резултати? Още едно влудяващо работно правило!

4. Ограничаване или отказ на заявление за излизане в отпуск

Няма по-бърз начин да понижите морала на служителите от това да ги ограничавате, когато имат нужда да излязат в отпуск.

5. Забрана на социалните медии в офиса

Звучи налудничаво в съвременните условия на живот, когато дигиталността е навсякъде, компаниите да забраняват на служителите си да проверят своите социални мрежи.

Ако един работник не може да провери през компютъра профила си, защо да не го направи през смартфона си? Такива ограничаващи практики поставят служителите в ситуацията, в която всяка една по-либерална компанията ще ги привлече на своя страна.