Сомалия ще се възползва от помощта на американските тайни служби, за да обучи, местните власти как да идентифицират фалшиви банкноти – проблем, който трябва да бъде разрешен, тъй като около 98% от националната валута е фалшива.

Обучението ще се проведе в Найроби, Кения, през февруари тази година, по време на мисия на Международния валутен фонд, посочва Мохамед Ел Хадж, ръководителя на мисията на МВФ в Сомалия, предава CNBC.

Сомалия се надява скоро да поеме контрола над собствената си валута с помощта на МВФ. Така за първи път от 25 години насам страната ще напечата пари в националната си валута. От 1990 година, валута не се печата, в резултат на кървавата гражданска война обзела територията. По думите на Ел Хадж, „новият шилинг ще бъде пуснат в обращение с високо ниво на сигурност“.

Въпреки всичко, процесът по пускане на нова валута не е толкова прост. Ел Хадж споделя, че МВФ има 24 изисквания „свързани с операционната и легална рамка“ около представянето на новата валута, което ще помогне на страната „ да посочи изкривяванията на икономиката си“. Едва когато всички изисквания бъдат изпълнени, новият шилинг ще бъде пуснат в обращение.

Сомалийският шилинг е третият най-използван метод за разплащане в страната, след американския долар и мобилните разплащания. Централната банка на Сомалия няма контрол върху обмените валутни курсове и върху паричната си политика. По думите на Ел Хадж, институциите са в процес на възстановяване.

"Сомалия в близко бъдеще ще продължи да бъде икономика разчитаща на долара“, посочва ръководителят на МВФ в страната. По думите му, новите пари ще бъдат пускани на етапи, като първи тур ще реализира банкноти от едва 1000 шилинга – около 0.05 долара.

Сомалия избра нов президент през миналия месец Мохамед Абдулахи Мохамед. Страната е една от най-бедните в света. Според данни на Световната банка, брутният вътрешен продукт на глава от населението е $549.30 към края на 2015 година. В класацията за най-корумпирана страна в света, Сомалия заема първото място, по данни на Transparency International.