Трудно ще намерите съвременен човек, който да не е виждал светофар. Устройството, което свети в червено, жълто и зелено през определена периодичност, регулира движението на колите и пешеходците. Значението на тези сигнали е познато на всеки още от ранно детство.

А знаете ли защо именно тези цветове са избрани?

През 1868 г. на една лондонска улица край парламента се появява първият в света светофар. Устройството било призвано да помага на полицията да облекчи оживената Бридж Стрийт.

Идеята за устройството идва в ума на инженера Джон Пик Найт. Ако трябва да бъдем обективни, той просто я копира от ж.п. семафора.

Така пред погледа на шофьорите и дилижанси застава стълб с височина 6.7 метра с подвижни стрелки. Те се отклонявали встрани (сигнал за стоп) или надолу на 45 градуса (сигнал внимание, който разрешава преминаването).

През нощта бил използван газов фенер с червена и зелена лупа. Тази система работела успешно и така движението било регулиране денонощно.

Червеният и зеленият цвят са заимствани от ж.п. семафора. Любопитното е, че първоначално сигналът „внимание“ е бил подаван със зелен цвят, а разрешаването на движението – с бял.

Тоз ред обаче се оказал неуспешен. Машинистите често обърквали звездите по небето за светофари, а това водело до катастрофи.

След десетилетие учени-физици успели да обяснят защо червеното, зеленото и жълтото са се превърнали в стандарт за светофарите. В цялата дъга тези цветове имат най-дълга вълна на спектъра.

Така светофарът е виден от максимално далечно разстояние.