Днес България чества 139 години от своето Освобождение. На 3 март 1878 г. в истанбулското предградие Сан Стефано подписан мирен договор между Русия и Османската империя, с който се се слага край на започналата през 1877 г. Руско-турска освободителна война и се поставя начало на Третата българска държава.

Населението на Санстефанска България наброява 4 800 000 души, а територията на новосъздадената държава, с малки изключения, припокрива картата на Екзархията от 1870 година, с която султанът легитимира православната духовност на българското население.

През юли 1878 г. Санстефанският мирен договор е ревизиран и е подписан Берлинският договор, който разделя Санстефанска България.

3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от османско владичество от 1888 г., а за пръв път се чества като официален празник през 1978 г. Тогава това е еднократен акт, по случай 100-годишнината от Освобождението. Статут на официален празник 3 март получава десет години по-късно, а през 1990 г. с решение на Великото народно събрание датата е обявена за национален празник.

Тази година националният празник на страната ще бъде отбелязан с различни прояви, информира в. "Труд". От 11.00 часа ще се състои тържествена церемония по издигането на националното знаме пред Паметника на Незнайния воин в столицата. На нея ще присъстват държавният глава Румен Радев, служебният министър на отбраната Стефан Янев, изпълняващият длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов и други.

По повод на Националния празник – 3 март, в 12.00 ч. ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред Президентството.

По традиция ще се състоят и тържествените чествания на националния празник на връх Шипка.

Тържествената заря-проверка на пл. „Народно събрание“ в София ще е от 18.30 часа. Президентът Румен Радев ще приеме почетния строй на представителните части на Българската армия и ще произнесе слово. Командващ на тържествената проверка ще бъде командирът на Националната гвардейска част бригаден генерал Илко Йорданов.