По това време на годината погледите на астрономи и любители са насочени към небесата. Причината е метеорният поток Персеиди. Пикът му тази година е през нощта на 11 срещу 12 август, съобщава БНР.

Тазгодишният спектакъл обаче ще бъде по-впечатляващ от обичайното заради очаквания рядък "изблик" на падащи звезди. Обикновено в пика се наблюдават около 100 метеора на час. Тази година вперените в нощното небе очи ще виждат "двойно" - до 200 метеора на час.

За последен път подобен спектакъл е наблюдаван през 2009 г., съобщава експертът от НАСА Бил Кук.

Метеорният поток е светлинно явление, причинено от малки частици, които навлизат в земната атмосфера. Повечето от тях не са по-големи от песъчинки. Те са получени от разрушаването на комети, породили рой метеорни тела - ледени и прахови частици, въртящи се по предишните им орбити.

Родоначалник на Персеидите е кометата Суифт-Тътъл. Всяка година през август Земята пресича този рой малки прашинки. Метеорният поток е получи наименованието си от съзвездието Персей.

Учените се надяват да наблюдават "звездния екшън" с помощта на нов инструмент на Международната космическа станция - експеримент на САЩ и Япония, подобаващо наречен Метеор.