Съвременните екрани на смартфони и LCD екрани са изработени от индиево-калаен оксид, но този материал се характеризира с ред съществени недостатъци. Ново изследване предлага на мястото на ITO екрани да се използват такива от свръхтънка сребърна сплав.

Проблемът не е просто във високата цена на индия, а във факта, че доставките му са ограничени, тъй като основен източник няма, обяснява Йоанис Кимисис, доцент по електротехника в Колумбийския университет.

По думите му, основната причина за търсене е понижаване на използването на сравнително дефицитни материали. Още една важна причина се заключава в това, че ITO е чуплив, а това съвършено не подхожда за производството на извити дисплеи.

Джей Го, професор по електротехника и информатика в Мичиганския университет, неотдавна публикува ново изследване в списание Advanced Materials, в което предлага да се използва планка с дебелина 7 нм от сребро.

Среброто също е отличен проводник на електричество. При такава дебелина, то става съвършено прозрачно, но освен това притежава необходимата гъвкавост и здравина.

Само по себе си, среброто се държи доста своенравно и се стреми да образува структури, които професорът нарича „острови“. Този проблем обаче може да бъде разрешен с помощта на сплав от мед или алуминий.

Основният проблем е в икономиката. Производството на ITO е в производствени обеми, поради което да се измести с новия материал ще бъде доста трудно.

Ако изследването на професора намери успешна търговска реализация, е възможно в най-близко бъдеще да станем свидетели на ново поколение екрани.