Мерки за блокиране на "политически мотивирани" чуждестранни инвестиции планира Европейският съюз. Идеята идва от Германия, Франция и Италия, които призоваха за действия срещу поглъщания в сектори, които биха могли да навредят на стратегическите интереси на Европа.

Въвеждането на тези мерки може да даде на ЕС властта да контролира инвестициите в ЕС от стратегическо значение, от гледна точка на икономиката и сигурността, предава Reuters.

Сред секторите , които могат да попаднат в обсега на регулацията са отбрана, транспорт и инфраструктура, както и авангардни технологии, като мерките могат да бъдат разширени до сделки, които излагат на риск неясно дефинирания "икономически просперитет", сочи предложението на Европейската комисия.

За пример в документа е използван Китай и модела, в което с китайски средства се закупуват европейски компании, което позволява проникване на пазара на Общността.

Германия повдигна въпроса с протекционизма след поредица от китайски поглъщания на технологични компании. Един от примерите е китайският концерн за домакински електроуреди Midea, който придоби за 2 месеца почти всички акции на германския производител на роботи Kuka Robotics.

Придобиването предизвика сериозни размисли в Берлин и Брюксел за това, че важни технологии и ноу-хау може да избягат от Европа към Азия.

Ако мерките бъдат приети, това би се превърнало в първата мярка на равнище ЕС за защите на стратегически компании.

Съгласно предложението, ЕС може да блокира поглъщания от дружества, чиято мотивация е "само унищожаване на свръхкапацитет", което може да включва сектори като стомана, където Европа обвинява Китай за подбиване на цените с евтини стоки.

Планът се нуждае от одобрението на ЕК и Европейския парламент.