Трудно е човек да бъде по-нехаресван от президента на САЩ Доналд Тръмп, особено на фона на добрата икономическа реалност в ръководената от него страна.

Ниска безработица, високо потребителско доверие и растящ капиталов пазар обикновено носят след себе си добър президентски рейтинг. Историята показва, че за да се удари дъно по отношение на рейтинга, обикновено е нужна някоя непопулярна война или друг подобен катаклизъм.

Е, новият президент на САЩ оборва тези твърдения.

Безработицата в САЩ възлиза на 4.3%, което е 16-годишно дъно. Повече от 1 млн. нови работни места са създадени именно откакто Тръмп е на власт. Капиталовият пазар удря рекордни нива, откакто минаха президентските избори. Въпреки това рейтингът на настоящия президент на САЩ е едва 36%, сочи последното проучване на Gallup, цитирано от CNN. Анкета на Quinnipiac University пък измерва рейтинга на 33%.

“Представете си рейтинга на Тръмп, ако бяхме в дълбока рецесия, дори и да не е по негова вина”, казва историкът Дъглас Бринкли. „Навярно ще е на ниво от 25%”, смята той.

В миналото някои президенти на САЩ също са страдали от нисък рейтинг, но това винаги е вървяло ръка за ръка с недобро икономическо представяне.

Рейтингът на Джими Картър през 1979 година пада до 29%. Тогава икономиката на САЩ се намира в най-тежката си рецесия от 30-те години. Безработицата е на много високо ниво, като положението е комбинирано със сериозна инфлация.

По времето на Джорд Уокър Буш, одобрението от страна на гражданите на САЩ пада до едва 25% в навечерието на срива на финансовите пазари през 2008 година. Неговия рейтинг пада под 40% за първи път през 2005 година, поради тогавашната инвазия в Ирак и реакцията на властите след урагана Катрина. Безработицата тогава възлиза на 4.9%.

Президентът Линдън Джонсън също може да се „похвали” с рейтинг под 40% през 1968 година. Причина за това е масовият протест против войната във Виетнам.

Одобрението към Хари Труман пада рязко пък около Корейската война.

При положение, че икономиката на САЩ се намира в добро състояние, изглежда основният проблем на Доналд Тръмп са продължаващите разследвания за евентуалните му връзки с Русия, смята Бринкли.

Популярността на Ричард Никсън пада от 67% до 25% година и половина след като става президент. Тогава роля изиграва аферата Уотъргейт. Освен това Никсън е свързван и с изпадането на САЩ в икономическа рецесия и нефтена криза по това време.

И друг път президенти, в чийто мандат икономиката на страната процъфтява, са били подлагани на разследвания, посочва Бринкли. Подобни случаи са тези на Бил Клинтън и аферата с Моника Люински, както и Роналд Рейгън и скандала Иран-Контра (продажба на оръжие на Иран, въпреки ембаргото – бел. ред.).

И в двата случая президентите успяват да се справят с негативните настроения поради силния си рейтинг сред обществото.