Гърция изпадна в рецесия за първи път от 2012 г. Брутният вътрешен продукт (БВП) на южната ни съседка намаля с 0.1% през първите три месеца на тази година, след като през последното тримесечие на миналата година бе записан спад от 1.2%, сочат данните на Евростат, цитирани от BBC.

Статистиката излиза в момент, в който профсъюзите в Гърция се готвят за двудневна стачка поради съкращаване на разходите за пенсии и вдигането на данъците в страната, по настояване на международните кредитори.

Гърция все още не може да осигури нов спасителен транш от страна на кредиторите.

Местното правителство се надява новият заем да бъде одобрен по време на срещата на финансовите министри от еврозоната на 22 май тази година.

Завръщането на Гърция към рецесията до голяма степен се дължи на несигурността около поредния заем, смята Хауърд Арчър, главен икономист в IHS Markit.

"Окуражаващо, споразумение между Гърция и нейните кредитори относно реформите бе постигнато в началото на май“, казва икономистът.

"При положение че европейските кредитори най-накрая подпишат за последната спасителна инжекция за Гърция, Европейската комисия очаква икономическият растеж да се върне към нива от 2.6% през тази година“, посочва Арчър.

Гръцките фериботи и новинарски агенции не работеха във вторник, като част от двудневната стачка срещу новия пакет съкращения на разходите, които предстоят в страната.

Очаква се 24-часовата демонстрация, планирана за сряда, да доведе до липса на градски транспорт и административни услуги.

Като цяло, икономиката на Европейския съюз продължава възходящия си ход през първото тримесечие, като записва ръст от 2% спрямо същия период на миналата година.

Годишният ръст на икономиката на еврозоната достига 1.7% и 0.5% за първите три месеца на тази година спрямо последното тримесечие на 2016 г.

Най-бързорастящите икономики в еврозоната са Латвия, Литва и Португалия, отчитайки ръст от 1% през първото тримесечие.

Най-голямата икономика в ЕС - Германия, записва 0.6% икономически ръст през първите три месеца на годината.