Европейският съюз напредва със събирането на информация относно данъчната политика на McDonald's Corp в Европа.

Европейските власти провеждат разследване относно евентуално данъчно нарушение от страна на fast food веригата, тъй като тя плаща данъците си в офшорната зона Люксембург.

Европейската комисия може да излезе с решение по този въпрос преди лятната почивка през август, според неназовани източници, цитирани от Bloomberg.

Това означава, че решението, засягащо McDonald's, може да бъде обявено преди това за Amazon, които са разследвани по същия казус.

ЕС вече показаха нетърпимост към опитите на международните корпорации да се ползват от схеми за намаляване на данъчната им тежест. През миналата година ЕК разпореди технологичният гигант Apple Inc. да плати глоба в размер на 13 млрд. евро, включително лихвите, заради това, че е получила сериозно данъчно облекчение в Ирландия, което е намалило данъчната ставка на ниво под 2%.

Скоро след решението комисарят по конкуренция в ЕК Маргарет Вестагер предупреди Amazon и McDonald's, че може да бъдат следващите санкционирани компании.

Международните корпорации избягват плащането на милиарди под формата на данъци, като пренасочват средствата към офшорни зони, където не могат да бъдат проследени от данъчните в страните, от които произлизат приходите.

Освен пред разследването на ЕС, fast food веригата се изправя и пред критиките на потребителски организации, които обвиняват компанията, че е избегнала плащането на 1 млрд. евро данъци в Европа между 2009 и 2013 г. Според изказване на ЕК от миналата година, казусът на McDonald's демонстрира колко далеч стигат дадени компании в желанието си да не плащат никакви данъци.

Разследването на веригата за бързо хранене започна година, след като ЕС започна идентична проверка, засягаща данъчната политика на Amazon. Някъде по това време ЕК разпореди на компаниите Starbucks Corp и Fiat Chrysler Automobiles NV да платят по 30 млн. евро глоба на Холандия и Люксембург.

Разследването се превърна в тема за разговор между ЕС и САЩ. Миналата година председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер получи писмо, подписано от министъра на финансите на САЩ в кабинета на Обама Джйкъб Лю, в което се споменават „притеснителни международни данъчни прецеденти“, които властите в ЕС създават.

На събитие в Париж през миналата седмица бившият финансов министър на САЩ не пропусна шанса да продължи критиките си срещу антомонополното законодателство в ЕС.