В последните няколко седмици станахме свидетели на нова вълна от масирани разпродажби на акции, както зад Oкеана, така и в Европа. Респективно БФБ последва движението. Много е трудно да се определи дали дъното е достигнато и обикновено за това трябва да мине малко по-дълъг период от време, коментира Иво Сеизов, изпълнителен директор ИП „Булброкърс".

Драстичното поевтиняване на акциите в последните месеци доведе до положение, при което редица компании се търгуват под счетоводната стойност. Това от една страна е много негативен момент за тези, които имат акции, но от друга страна дава добри възможности за хората със средства, които могат да купуват.

Едва ли някой може да прогнозира с точност дали дъното ще е на тези нива или ще има нов спад от 7-8%, след което пазарът ще намери равновесна точка и ще обърне тренда.

Нагласите на инвеститорите са по-скоро липса на доверие в глобалните финансови пазари, отколкото недоверие в компаниите на БФБ.

Нашата борса не е от големите и силно ликвидни борси. Това е една от причините понякога твърде да се преекспонират движенията надолу и нагоре. На фона на това, че сме втори по спад на индексите в света тази година, нека да си припомним, че само преди няколко години бяхме сред най-повишаващите се.

Можем да си пожелаем борсата да излезе от тази черна хроника на световните пазари и да следва тенденциите в ЦИЕ.

Инвестиционното доверие е твърде деликатно по време на кризи, коментира Сеизов. Трябва да сме свидетели на едно глобално стабилизиране на световните финансови пазари. Чак тогава можем да разчитаме на нов прилив на чужди инвеститори у нас, които да се открояват с по-сериозни перспективи.

От друга страна не бива да се забравя фактът, че има достатъчно натрупан ресурс в пенсионните фондове, който трябва да се инвестира на борсата.

Тоест пазарът постепенно ще намери своята равновесна точка и тези, които са сред първите влезли на ниски нива, ще са и първите, които ще реализират значителна доходност.

Българският пазар е много по-слабо зависим от отчетите на компаниите, които се търгуват. Доказано е, че отчетите не са най-важното нещо, което следят инвеститорите. Като цяло имаме не толкова липса на доверие в компаниите, а по-скоро в пазара като цяло.

Това, което би могло да раздвижи пазара, е спасителен план за излизане от кризата с активиране на редица компании, които по една или друга причина не са били приватизирани и качени на борсата.

Строителният сектор, като изключим инфраструктурните проекти, е поставен в тежка ситуация не само в България, но и в цял свят. Инвеститорите в бизнес, жилищни и обслужващи имоти вероятно ще срещнат доста трудности.

Финансовият сектор е много интересен от друга страна, защото при едно стабилизиране на обстановката в него, акциите на компаниите могат да се върнат при едни по-добри нива.

Не бива да подценяваме и инвестициите в компании, свързани със селското стопанство. Тези компании в момента се държат изключително стабилно и се приемат като антикризисен сектор.

Всички проекти, свързани с възобновяемите енергийни източници, също могат да се радват на значителен инвеститорски интерес.

Булброкърс е един от инвестиционните посредници с достатъчно богата история по време на кризи. Банковата криза, руската криза, „дотком балона" са част от трудностите, преживени от посредника.

Сред предлаганите продукти са търговия с деривати, договори за разлика върху компании, индекси, стокови фючърси, и др., които предоставят възможност освен да се печели от тях и да се застраховат инвестициите.

Положени са доста усилия за имплементиране на терминал за електронна търговия на БФБ, различен от COBOS, който вече се ползва от 120 нови клиенти.

Услугата позволява на клиентите да поддържат близък контакт със своето портфолио. Сделките се осъществяват за по-малко от секунда. Предлагат се конкурентни брокерски услуги, както и специализирани структурирани продукти, за клиенти желаещи да бъдат застраховани от неблагоприятните условия на пазара.

Има продукти за всеки тип инвеститор, като широкопродуктовото портфолио помага, както на посредника да оцелее, така и на инвеститорите да ползват широк набор от продукти и услуги.

* Материалът е с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупка, или продажба на акции и други активи