Докато САЩ планират излизане от Парижкото споразумение, Индия даде смела заявка да започне да продава само електрически автомобили в страната от 2030 г.

Индия е една от най-замърсените държавив света. Енергийното министерство в страната посочи в публикация в своя блог, че има „амбиция” да спре продажбата на автомобили, движещи се на газ, в опит да спре замърсяването на въздуха.

В резултат на икономическия и индустриален бум в страната, замърсяването на въздуха се засилва със зашеметяващи темпове, като от това страда огромното население на Индия в размер на 1.3 млрд. души. Смята се, че за 1.2 млн. смъртни случая на година принос има и мръсният въздух.

Според лекарите, дишането в условията на Ню Делхи, столицата на Индия, се равнява на това да се пушат по 10 цигари на ден, пише CNN.

Енергийният министър на Индия Пиюш Гоял заяви, че правителството ще подпомогне навлизането на електрическите автомобили в страната чрез въвеждането на субсидии за няколко години. След това разходите за електрически коли ще започнат да се изплащат от самосебе си.

Планът на правителството предвижда до 2020 г. да се продават по 6-7 млн. електрически автомобили годишно.

Това е музика за ушите на основателя и изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, който побърза да коментира плановете на Индия в Twitter.

Tesla все още не са навлезли на индийския пазар, но Мъск постоянно говори относно плановете си да отвори търговски обект в страната. По-рано през настоящата година милиардерът посочи, че това ще се случи през това лято, но изглежда плановете са отложени засега.

Индия също очаква идването на Tesla. Дори ръководителят на Mahindra - водещия производител на електрически коли в страната, заяви по адрес на Мъск, че компанията е готова за конкуренцията му.

Планът за агресивно разрастване на броя електрически коли по пътищата е една от идеите на Индия за справяне със замърсяването. Правителството работи и по план за засилване на соларната енергия в страната.

Премиерът на Индия Нарендра Моди е удвоил ангажираността си към Парижкото климатично споразумение, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп критикува документа през миналата седмица.

Тръмп бе на посещение във Франция, където се срещна с френския си колега Еманюел Макрон, който силно разкритикува решението на Тръмп да оттегли САЩ от споразумението.

„Парижкото споразумение е споделено наследство за света. То ще е от ползва и на бъдещите поколения”, изрази подкрепата си и индийският премиер Моди чрез пост в Twitter.