Когато завиждаме на американците трябва освен всичко да се вземат в предвид и някои факти. Така например средният американец почива годишно едва 13 дни, което е значително по-малко в сравнение с работещите на "стария континент", които може да се каже, че са доста разглезени.

В Италия например средният брой на почивните дни на година ползвани от работещите възлиза на 42, като страната е една от водещите в Европа по почивки. Определено италианците не се славят като най-работната нация.

Във Франция, където работещите също са относително разглезени броят на почивните дни средно на година възлизат на значителнит 37.

Макар и британците да не могат да се оплакват относно стандарта си на живот и ръста на икономиката, средния брой почивни дни в страната възлиза на 28, според изследване на Световната Туристическа Организация за изминалата година.

Освен, че почиват повече като дни през годината, работещите на "стария континент" са разглезени и по отношение на работното си време през седмицата.

Почти във всички големи европейски градове е трудно да си напазарувате в търговските вериги през уикендите, или вечер след осем часа, когато всичко затваря.

Така например във Франция съществува 102-годишен закон, по силата на който неделя е неработен ден. Свидетели станахме наскоро на глоба в размер на над 450 000 евро за компания позволила си да наруши този закон.

Глобата бе наложена на скандинавският производител на мебели - Ikea, която бе съдена за три работни недели. Оправданията, че неделите осигуряват 20 до 25% от седмичните приходи във Франция не бяха взети в предвид.

Президентът Никола Саркози, подкрепян от големите компании, се опитва да премахне старите ограничения като част от планове да облекчи френската икономика, но на този етап опитите му остават неуспешни.