Кризата на ипотечния пазар временно измести вниманието от проблемите на бедните райони в САЩ, коментира сп. “Форбс”. Но това не означава, че такива няма.

Къде е най-зле? Според анализаторите на авторитетното издание, в Охайо. В този щат се намират четири от десетте най-западащи градове в Америка – Янгстаун, Кантън, Дейтън и Клийвланд.

След Охайо, на второ място в непрестижната класация е Мичиган с два града в топ 10 – Детройт и Флинт.

Другите четири града в класацията са Скарнтън (Пенсилвания), Спрингфийлд (Масачузетс), Бъфало (Ню Йорк) и Чарлстън (Западна Виржиния).

Според американското Бюро за преброяване на населението тези градове в Щатите са „най-зле“ или иначе казано- характеризират се с бързо намаляване на населението, голяма безработица и почти никакъв икономически ръст.

Не винаги е било така. В първите години на новия век безработицата е била около 3-4%, което е не повече от цифрите в другите големи градове в страната.

В момента обаче безработицата в Детройт и Флинт (Мичиган) е почти 10%, поради кризата на автомобилните производители General Motors и Ford.

От началото на 2008 г. до сега 115 000 души са напуснали Клийвланд. Янгстаун (Охайо) е напуснат от около 30 000 души тази година и няма никакви изгледи те да бъдат заменени от емигранти или раждаемост.

Най-зле тези градове се представят в икономическо отношение. Сп. „Форбс“ сравнява БВП на 155 големи града в САЩ. През есента на 2007 г Американското бюро за икономически анализ (BEA) публикува данни за БВП между 2001 и 2005 г. Почти всеки град в САЩ отбелязва ръст за периода (с изключение на Ню Орлианс, който е ударен от урагана Катрина). Градовете споменати по-горе, обаче показват символични цифри.

Нито един от тях не отбелязва ръст от повече от 1.9%, при среден за страната от 2.7%. Кантън (Охайо) например има ръст от 0.7% за годна, а Флинт от 0.4%.

В нито един от тези градове анализаторите не очакват голям срив на цените на имотите, подобно на този във Финикс, Маями или Лас Вегас, където понижението е от около 30% за последната една година. В Детройт спадът е от едва 15%, а в Клийвлънд от 8%. Единствената причина за това обаче е, че цените по тези места никога не са били високи.