Парите са тема, на която много хора не обичат да говорят. Какво остава да преговарят за заплата.

Дали ще кандидатствате за нова работа или пък искате повишение на настоящата си позиция, предлагаме няколко съвета, които ще са ви от помощ. Те ще елиминират усещането за дискомфорт и напрежение.

1. Знайте своята „пазарна“ цена

Проучете и открийте каква е средната заплата за професионалист като вас. Можете да поразпитате приятели и познати, а също така и да направите онлайн проучване. Възможно е да не стигнете до конкретна цифра, но със сигурност ще разберете каква е ориентировъчната заплата.

2. Винаги залагайте на най-голямата сума

Щом разберете ориентировъчната заплата, винаги посочвайте горната граница. Дори бъдещият ви работодател да не е съгласен, поне ще имате възможност да свалите малко надолу.

3. Помислете какъв опит имате зад гърба си

Отделете малко време и прегледайте своята работна автобиография. Колко време сте работили в областта си? Какви отговорности сте поемали? С какво сте допринесли за развитието на компанията? Ако искате да получите повишение, запитайте се – „Как отговорих на тези очаквания и с какво ги надхвърлих?“, „Необходим ли съм на компанията?“.

4. Бъдете красноречиви

Опитайте нещо от рода на „Аз наистина искам да работя тук и мога да помогна на компанията да се развие. Оценявам вашето предложение, но се надявах заплатата да е по-висока. Искате ли да обсъдим още нещо?“

5. Имайте волята да си тръгнете

Изяснете пред себе си онзи момент по време на преговорите, в който трябва да се оттеглите. Да, може работата да ви е необходима, но трябва да осъзнавате, че понякога работодателят се възползва от факта, че сте безработен. Ако предложението за работа не ви се струва честно, кажете „не“.