Първата бюджетна прогноза, изготвена от администрацията на новия президент на САЩ Доналд Тръмп, бе обявена в началото на тази седмица.

Според документа, през следващата година САЩ ще похарчат 4.1 трилиона долара, което е малко повече спрямо заложените разходи за тази година. Визията на Тръмп се отразява не толкова в общата сума на заложените разходи и приходи, а в драстичното пренасочване на средствата от една сфера в друга през следващите 10 години.

Тръмп предвижда по-високи харчове за отбрана, гранична сигурност и инфраструктура. Освен това, в прогнозата е заложена първата в историята, финансирана от федералното правителство на САЩ, програма за семеен платен отпуск.

В същото време, кабинетът на новия президент залага по-ниски разходи за вътрешни програми, засягащи от опазването на околната среда до образованието, пише CNN. Тези мерки за съкращаване на разходите би трябвало да спестят 3.6 трилиона долара през следващите 10 години.

Крайният резултат от всичко това би трябвало да е балансиран бюджет през 2027 г., както и намаление на държавния дълг като процент от икономиката на страната.

Според анализатори обаче, за изготвянето на тази бюджетна прогноза администрацията на Тръмп е използвала по-високи от от очакваните прогнози за икономически ръст на страната, които за мнозина са нереалистични.

Конгресът в САЩ едва ли някога ще одобри напълно бюджетните виждания на Доналд Тръмп, но документът служи за ориентир от къде да се започне и какво да се очаква от бюджета на страната за следващата година.

Ето и няколко момента от бюджетната прогноза на Тръмп за следващата 2018 година:

Повече пари за отбрана и гранична сигурност

Бюджетът на Тръмп залага 54 млрд. долара повече в разходите за отбрана през 2018 година. През всяка следваща година, в рамките на 10-годишния период, който обхваща прогнозата, средствата за отбрана се увеличават.

Документът предвижда 2.6 млрд. долара за гранична сигурност през следващата година, като 1.6 млрд. долара трябва да отидат за подмяна на старата и поставяне на нова стена по границата, точно както Тръмп обещаваше по време на предизборната си кампания.

По-малко пари за програми извън сферата на отбраната

За да финансира увеличението на разходите за отбраната, Тръмп реже 54 млрд. долара от парите, предвидени за най-различни вътрешни политики в страната, като през следващите 10 години тези средства трябва да намаляват с 2% годишно. Съкращенията идват от средства, предвидени за политики, започващи от сферата на образованието, през управлението на националните паркове, до подкрепяни от правителството проучвания и дипломатически начинания.

Трябва да се отбележи, че дори и без Тръмп, разходите по това перо вече се намират на исторически ниско ниво. Парите, предвидени за вътрешните политики, не са били по-малко от 1998 година насам.

Съкращения в социалната програма

Няколко политики, насочени в посока подкрепа на американците с ниски доходи, също попадат под реформите на Тръмп. Съкращават се средствата по програми, като тази, осигуряваща допълнителни доходи на бедни възрастни хора, програмата за купони за храна, тази за публична помощ за семейства, пострадали от бедствие и други.

Част от съкращенията идват в резултат на предложенията на новия президент на САЩ за затягане на достъпа до социалните програми, което трябвало да окуражи населението да работи. Мик Мулвани, директор на Службата за управление и бюджет към Белия дом, обясни тази част от документа пред журналисти по следния начин: „Ако сте на купони за храна и физически здрав, то тогава ще трябва да ходите на работа“.

Промени в политиката за данъчни облекчения

От думите на Мик Мулвани става ясно, че кабинетът на Тръмп иска да задължи всички граждани на страната, които искат да се възползват от данъчни облекчения поради ниски доходи, да имат валидна социална осигуровка (Social Security number).

По този начин нелегалните работници в САЩ ще бъдат възпрепятствани от достъп до социалната система на страната. Това ще засегне дори тези хора, чиито деца са американски граждани. Според администрацията на президента, тези мерки ще спестят 40.4 млрд. долара през следващите 10 години.

Разходи за инфраструктура

Тръмп предвижда правителството на САЩ да похарчи 200 млрд. долара, за да провокира инвестиции в инфраструктура в размер на 1 трилион долара, посредством договори за публично-частно партньорство. Като част от предизборната кампания, Тръмп бе съветван да въведе данъчни облекчения за частни компании, които инвестират в рехабилитация и модернизация на инфраструктурни обекти.

Според бюджетната прогноза, целта от 1 трилион долара ще бъде достигната чрез „комбинация от ново федерално финансиране, стимулиране на нефедерално финансиране и ускорени проекти.“

Платена отпуска за родители

Идеята на Тръмп е всички нови родители, включително тези, които осиновяват дете, да имат правото на 6-седмична платена отпуска. Програмата би струвала между 19 и 25 млрд. долара през следващите 10 години.

Детайли около това предложение засега липсват, но по време на предизборната кампания стана ясно, че Тръмп иска подобна политика само за работещи хора, чиито работодатели не предлагат платена отпуска за нови родители.