Катар намалява бюджета, предвиден за домакинството на Световното първенство по футбол през 2022 г., което ще се проведе в емирството.

Разходите ще бъдат намалени между 40 и 50%, посочва Хасан Ал Тавади, главен секретар на организационния комитет на първенството, цитиран от CNN.

„Искаме да уверим, че имаме финансова отговорност относно инфраструктурата за Световното първенство. Поради това поставихме първоначален размер на бюджета, като поехме ангажимент да го намаляваме с времето, след като проектът стане ясен”, посочва Ал Тавади.

Според ръководения от него комитет, инфраструктурата за първенството ще струва между 8 и 10 млрд. долара, като по-голямата част от сумата ще отиде за построяването на стадиони и тренировъчни игрища.

Първоначалният план на Катар включваше изграждането на 12 стадиона, като новият план намалява бройката им до 8 – седем нови съоръжения и обновяване на един стар стадион.

„ФИФА все още не е дала съгласието си за броя на стадионите, като все още сме в процес на преговори с тях, за да изясним финалния брой съоръжения, които ще са нужни на Катар 2022”, казва Ал Тавади.

По думите му, Катар продължава напред с план за 8 стадиона, но ако се наложи, страната може да осигури още един допълнителен.

Катар изпитва леко финансово неразположение в резултат на сериозния спад в цените на петрола и газа. Страната вече намали правителствените харчове в други сфери, като, заедно с други страни от Персийския залив, ще въведе данък в размер на 5% върху продажбите от 2018 г.

Богата на газ страна разполага с по-добри буфери спрямо своите съседи, благодарение на огромния си държавен инвестиционен фонд. По думите на Ал Тавади, редуцирането на бюджета на Световното първенство не е свързано с цените на петрола и газа.

„Става дума за финансова отговорност, а не за падащи цени на петрола и газа. Това е заявка, която направихме още от първия ден”, казва той.

Русия, която ще бъде домакин на Световното първенство по футбол през 2018 г., увеличи бюджета за турнира с 326 млн. долара, като по този начин той надмина сумата от 10 млрд. долара. Това все пак е с 5 млрд. долара по-малко, отколкото бяха изхарчени за миналото Световно първенство, проведено през 2014 г. в Бразилия, но, от друга гледна точка, е само една малка част от 50-те млрд. долара, вложени в зимните олимпийски игри в Сочи.

Ако ФИФА даде зелена светлина за бюджетните съкращения, първенството през 2022 г. ще бъде първото от 1978 г. насам, което се провежда на едва осем стадиона. За последно това се случи на турнира в Аржентина.