Китай даде историческо съгласие, разрешавайки вноса на ориз от САЩ.

Споразумението между двете страни дава достъп на американските земеделци до най-големия пазар на ориз в света, който само през миналата година е внесъл около 5 млн. тона ориз.

Постигнатата договорка идва след сериозни разговори по отношение на търговията, които не успяха да постигнат нещо съществено.

Въпреки че Китай отвори пазара си още през 2001 година, липсата на протоколи за вредители и болести по растенията спираха вноса досега.

Организации, представляващи американската оризова индустрия, посочват, че новото споразумение е най-комплексното по рода си, като поставя стриктни стандарти за щатските производители, целящи да създадат превенция срещу вноса на определени вредители в Китай. От организацията USA Rice добавят, че ще работят съвместно с американското Министерство на земеделието (USDA), за да се уверят, че щатските износители покриват китайските изисквания, предава BBC.

“Знаем, че Китай иска да прати екип, който да инспектира мелниците и съоръженията, които са сертифицирани да доставят до Китай и поради това работим с USDA, за да се случи всичко по най-бързия и ефективен начин“, казва Карл Брадърс, президент на USA Rice international Trade Policy Committee.

Спразумението с Китай е посрещнато с позитивни отзиви, както от властите в САЩ, така и от бизнеса.

„Този пазар представлява изключителна възможност сега, с огромен потенциал за растеж в бъдеще“, казва американският секретар по земеделието Сони Пърдю.

По данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие средностатистическия китаец ще консумира 75 кг ориз годишно до 2024 година.

За сравнение, населението в Северна Америка ще потребява средно по 13 кг. годишно, а европейците – средно по 5 кй. годишно.

Според USA Rice консумацията на ориз в Китай за две седмици се равнява на потреблението на ориз в САЩ за цяла година.