Най-популярните монарси днес може би са кралицата на Великобритания и султанът на Бруней, или поне за тях най-често се срещат публикации в западната преса. Значи ли това, че са най-прочути обаче и че са най-богати?

Класация на списание “Форбс” подреди двадесетте най-богати кралски особи в света. В нея кралица Елизабет Втора е едва на единадесето място, а кралските потомци от Испания и Япония изобщо не фигурират в списъка.

На първо място е султанът на Бруней Хаджи Хасанал Болкия, чието богатство се изчислява на 22 млрд. долара. Той е на 69 години и заема престола от 40 години. Султанът е наследник на 600 годишна мюсюлманска династия. Той е едновременно министър председател на Бруней, министър на отбраната и духовен водач на нацията. Обича да играе поло, колекционира скъпи диаманти.

На второ място е президентът на Обединените Арабски Емирства Шейх Калифа Бин Зайед Ал Нахиян, чието богатство се оценява на 21 млрд. долара. 59-годишният шейх има щастието да управлява Абу Даби – емирството, в което са съсредоточени една десета от петролните запаси в света.

Той се стерми да създаде на емирството славата на „Културно средище“ на Близкия Изток и за тази цел през 2011 г. там ще отвори врати копие на музея Гугенхайм.

След него в класацията се нарежда кралят на Саудитска Арабия Абдула Бин Абдулазис. Той е на 83 години, а богатстовто му се равнява на 19 млрд. долара.

Качва се на престола през август 2005 г. Скоро след това започва строежа на град на стойност 26 млрд. долара носещ неговото име. Слави се като по-стиснат от брат си, покойния крал Фахд, който бе известен с разточителния си начин на живот.

Хобито му е да развъжда арабски коне. Отваря две библиотеки – в Саудитска Арабия и Мароко.

С 16 млрд долара след него в класацията се нарежда Шейх Мухамад Бин Рашид Ал Мактум, който управлява Дубай. Той дели богатството си с двамата си братя. Държавните компании, които ръководи миналата година закупиха големи дялове в HSBC и Дойче Банк, и участват в наддаването за американската търговска верига Barneys. Наскоро той обяви планове да дари 10 млрд. долара на образователна фондация от Близкия Изток.

Следващият в класацията е кралят на Тайланд Бумибол Адулядедж с 5 млрд. долара. Той е на 79 години и е най-дълго задържалият се на престола монарх в света.

Роден е в САЩ, получил образованието си в Швейцария, и е обожаван от народа на Тайланд. Богатството му включва множество инвестиции и недвижими имоти.

Известен е като защитник на околната среда и има кола, която се задвижва с гориво от палмово масло.

62-годишният принц на Лихтенщайн Ханс Адам Втори е на шесто място в класацията на “Форбс” с 4.5 млрд. долара.

Той оглавява държавата Лихтенщайн, чието име идва от фамилията на кралското семейство. Историята на рода Лихтенщайн се разпростира през 900 години, като в последните 4 века семейството активно колекционира предмети на изкуството. Фамилията притежава 33 произведения на Рубенс и много други редки предмети. Да не забравяме и частната банка LGT, американската компания за производство на генетично модифициран ориз Rice Tec и много недвижими имоти.

Седми в класацията е кралят на Мароко Мохамед IV-ти с 2 млрд долара. Наричат 44- годишният монарх „Кралят на бедните“, заради това, че се опитва да намали бедността в страна и защитава човешките права. В същото време, обаче семейството му харчи 960,000 долара на ден, повечето от които за дрехи и поддръжка на коли.

В първата десетка влизат още принцът на Монако Албърт Втори с 1.2 млрд. долара (на 49 години той е известен и като един от най-желаните ергени в света) и Емирът на Катар Шейх Хамад Бин Калифа Ал Тани.

Кралица Елизабет Втора е едва единадесета с 600 млн долара, султанът на Оман е тринадесети с 500 млн. долара, а холандската кралица Беатрикс Вилхемина Армгард е на 14-то място с 300 млн. долара.