Шест държави от Персийския залив контролират активи на обща стойност 1.7 трилиона долара, съобщава сп. “Businessweek”. Мъжете, които ръководят компаниите, разполагащи с тези пари, в момента са едни от най-влиятелните личности на Уол Стрийт.

Те използват милиардите си от търговията с петрол за да купуват акции от сините чипове на САЩ и да поглъщат и моделират американски компании.

Бадер м. Ал Саад е начело на Kuwait Investment Authority, което притежава активи в размер на около 213 млрд. долара. 15% от тях (32 млрд. долара) са инвестирани в развиващите се пазари и в хедж фондове.

Самеер Ал Ансари е CEO на Dubai International Capital с активи, оценени на около 12 млрд. долара. Самият той ръководи поглъщането на шест големи компании в САЩ, вкл. музейния оператор Tussauds Group, който купи през 2006 г. от Charterhouse Capital Partners за 1.6 млрд. долара. Миналата година той придоби голям дял от Сони и от хедж фондът Och-Ziff Capital Management.

Суд Баалауи (на снимката) е начело на Dubai Group, чиито активи се оценяват на 7 млрд. долара. Той помага на краля на Дубай да построи нещо като Уол Стрийт на Близкия Изток. През септември компанията му се съгласи да придобие 19.9% от Nasdaq, като част от стратегията за придобиване на шведската OMX Group.

През септември Дейвид Джаксън (CEO на Istithmar с активи от 8 млрд. долара) купи луксозната търговска верига Barney's за 942 млн. долара и 3% от европейския хедж фонд GLG Partners (оценяван на 20 млрд. долара). Джаксън е американец от арабски произход а компанията му Istithmar (което на арабски означава “инвестиция”) е основана през 2003 г. и е държавно контролирана компания, базирана в Дубай.

Шейх Хамад бин Хасим бин Йабир Ал
– Тани е премиер на Катар и ръководи Qatar Investment Authority (QIA), чиито активи се оценяват на 50 млрд. долара. В момента той работи заедно с Нелсън Пелц за придобиването на британския производител на безалкохолни напитки Cadbury Schweppes. Миналата година катарският фонд отправи оферта към британската верига супермаркети Sainsbury.

Внимание заслужава и Калдун Ал Мубарак, CEO на Mubadala Development Company, чийто размер на активи не е ясен. Миналата година компанията му купи значителни дялове в Carlyle Group и Advanced Micro Devices. В момента работи над екологичен енергиен проект, наречен Masdar, който по информация на “Businessweek” струва милиарди долари.