Факт е, че много хора се изкушават да преувеличат свои постижения или способности, когато пишат автобиографията си, а някои откровено си лъжат.
Списание “Форбс” съобщава, че в САЩ практиката става все по-разпространена. Докато едва 5% от американците си признават, че са лъгали в CV-то си, цели 57% от работодателите казват, че са се натъквали на неверни данни, когато са проверявали кандидат-служители.
Според Форбс лъжите, към които американците прибягват най-често в CV-тата си са:

1. Лъжат, че имат диполма за висше образование или завишават успеха си в нея.
2. Казват, че на предишното работно място са получавали по-висока заплата.
3. Нагласят си дати и срокове.
4. Лъжат, че владеят свободно език, който или изобщо не говорят, или са на ниво далеч под заявеното.
5. Лъжат за технически способности.
6. Дават фалшив адрес.

Списанието цитира и шестте най-големи “издънки” в публичното пространство в САЩ, когато за известни професионалисти, заемащи ръководни постове в големи компании, е било установено, че са излъгали за квалификацията и постиженията си.

Роналд Зарела, CEO на Bausch & Lomb излъгал, че има магистърска степен по бизнес от Stern School of Business към университета в Ню Йорк. Проверка показала, че той действително е посещавал заниманията по специалността в периода 1972-76 г., но никога не се е дипломирал.
След разкриването му компанията го накарала да върне получен бонус в размер на 1.1 млн долара. Той бил понижен, но останал на работа, тъй като от компанията заявили, че е прекалено ценен кадър, за да бъде уволнен.

Бившият старши треньор на Notre Dame Джордж О'Лиъри лъгал и за образование, и за постиженията си. Според автобиографията му той има магистърска степен от Университета в Ню Йорк, играл е в университетския футболен отбор, с който е печелил три индивидуални отличия. Оказва се, че той е учил във въпросния универистет, но не се е дипломирал. Що се отнася до футболния отбор, той не само не е печелил никакви отличия, но и никога не е бил титуляр на официален мач. О'Лиъри е принуден да се оттегли от отбора пет дни след встъпване в длъжност.

Марилий Джоунс, декан в Техническия Университет в Масачузетс, се представяла в CV-то си като “учен с дипломи по биология от Политехническия Институт Rennselaar и Медицинския Колеж в Албани”. Г-жа Джоунс дори си приписвала докторска степен. И на нея се наложило да се оттегли от длъжността си, след като била разкрита.

През 1999 г. В The Wall Street Journal излезе шокираща статия, в която става ясно, че Джеф Папоус, CEO на Lotus Corporation, е лъгал сериозно компанията си. Първо, той твърдял, че е бил капитан в американската армията (а всъщност е бил лейтенант), че е защитил докторат в Pepperdine University (за което там нищо не знаят) и че се е оправял сам в живота като кръгло сираче ( родителите му били живи и в добро здраве).
След публикацията Папоус трябвало да подаде оставка, а на всичко отгоре бивша негова служителка заела дело срещу него за сексуална дискриминация по същото време.
В момента той е предсетадел и CEO на Maptuit Corporation.

Главният финансов директор на Veritas software Кемет Лончар излъгал, че има диплома по счетоводство от Arizona State University и магистърска степен по бизнес администрация от престижния универистет Станфорд. Всъщност г-н Лончар малко преувеличил, - той е завършил специализантски курс в Idaho State University, но нямал висше образование.
След разкриването му бил принуден да напусне поста си, а акциите на компанията паднали с 16%.

Дейв Едмъндсен, CEO в RadioShack пък твърдял, че има дипломи по психология и теология от калифорнийския Pacific Coast Baptist College. След като станало ясно, че там такива специалности няма, му се наложило да се оттегли от RadioShack.