Цената на българския мед скача с 20% поради голямата смъртност на пчелни семейства през отминалата зима.

Така пчеларите у нас произвеждат по-малко мед, което води до повишаване на цените на дребно.

Това каза председателят на Федерацията на българските пчелари Николай Куменов пред БНТ.

По думите му, смъртността на пчелни семейства тази зима е около 60%.

"Такава смъртност не знам дали въобще е наблюдавана в България. 60% е страшно много, а на някои места има и до 100% смъртност", каза Куменов. Причина за високата смъртност са пестицидите, използвани в земеделието.

По думите му, на дребно досега медът у нас се е търгувал на цена между 7 и 9 лева. Очаква се цената да скочи с 1-2 лева. Куменов коментира, че на едро цената не е по-различна от миналогодишната, но много от пчеларите задържат продукцията си и не я продават, за да изчакат евентуално по-голямо увеличение.

Причината за спада на цената на едро е вносът на китайски и украински мед на българския и европейския пазар. Куменов е категоричен, че този мед е с много по-лоши показатели.

"Всеизвестно е, че българският, румънският и сръбският мед са най-качествени в целия свят и това се дължи на разнообразието на медоносна растителност, която в България е 3800 вида", казва той.

Куменов засегна и един интересен казус. Количеството мед, което се произвежда годишно в България, възлиза на 10-11 хил. тона, а износът на страната ни за Европа достига 15 хил. тона.

Според него, това се случва поради контрабандата на нискокачествен мед от страни извън Европейския съюз, като Украйна и Русия. Така този мед се смесва с българския, за да има по-голямо количество за продан.