Desarrolladora Homex - някога една от водещите мексикански компании за изграждане на жилища, е уличена в „масова измама“ относно лъжа за построяването на 100 хил. къщи. Властите са използвали сателитни снимки с висока резолюция, за да разкрият гигантската схема, която е напомпала продажбите на Homex с 3 млрд. долара в рамките на три години, сочат обвинения от страна на американската Комисия по ценните книжа и борсите (SEC).

Homex е отчела приходи от разрастване на дейностите в мексиканския щат Гуанахуато. Според компанията всяко жилище там е било построено и продадено до края на 2011 година. Сателитни снимки, направени през 2012 година, обаче доказват, че хиляди от тези жилища не са нищо повече от „гола почва“, пише CNN.

Homex е заблудила инвеститори, отчитайки цифри, които са „почти напълно постигнати“, казва Стефани Авакиан от Комисията по ценните книжа и борсите, сочи официалното изявление на институцията.

Без да признава или отрича обвиненията, Homex се е съгласила да уреди разкритите от SEC счетоводни измами. Споразумението е входирано във федералния съд в Калифорния, като съдията ще има последната дума дали то да бъде одобрено. Homex са запазили мълчание, отказвайки коментар пред медиите по въпроса.

Използването на сателитни снимки за разкриване на счетоводна измама е крайно необичайно от страна на SEC. Институцията е отказала коментар относно начина, по който е засекла измамата и дали използва за първи път сателитна подкрепа. В официалното изявление обаче SEC използва израза „иновативни разследващи технологии“, които са помогнали за разрешаване на случая.

Сателитните снимки са нов инструмент през последните години, използвани от инвеститори в подкрепа на инвестиционните решения, които заемат.

Така например, снимки на празни паркинги по време на Blаck Friday разпродажбите може да дадат знак на инвеститорите, че големи вериги магазини ще отчетат ниски продажби.

Въпреки че Homex е регистрирана в Мексико, американската SEC има правомощия, тъй като компанията е листната, както на мексиканската, така и на нюйоркската фондова борси.

Компанията привлече през годините стотици милиони долари на борсата, докато банкрутът не надвисна над нея през 2014 година. Homex обаче успя да се измъкне от фалит, след като през 2015 година в нея влезе нов собственик.

Освен това компанията продаде бонове за над 400 млн. долара на американските инвеститори през 2012 година, използвайки финансовите си разчети, които според SEC са подправени.

SEC забрани търговията с акции на Homex, които продължиха да се продават в САЩ на така наречените pink sheet пазари.