Икономиката на България през тази година ще забави растежа си. Брутният вътрешен продукт на страната ще нарасне с 3% през настоящата 2017 г., което е леко забавяне спрямо отчетения ръст от 3.4%, постигнат през миналата 2016 г. Това сочи пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите, публикувана на сайта на ведомството.

Според документа, БВП на страната ще премине за първи път границата от 100 млрд. лева през следващата 2018 г. Очакванията са тогава икономиката да постигне ръст от 3.1% на годишна база. През следващите две години – 2019 г. и 2020 г., БВП на България ще се повишава с по 3.2% през всяка една от годините, сочат прогнозите. Така в края на 2020 г. БВП на България би трябвало да е достигнал номинално ниво от 113 млрд. лева.

Въпреки очакваното забавяне, икономиката на страната в периода 2017 – 2020 г. ще расте по-бързо от тази на Европейския съюз, където се очаква 1.8% годишно нарастване през всяка една от годните в разглеждания период.

Размерът на доходите у нас ще се увеличи в номинално с около 5 – 5.5% през разглеждания период, прогнозират от финансовото министерство.

Заетостта ще нараства средно с по 0.5% годишно, но през 2020 г. се очава забавяне до 0.4% поради „негативното демографско развитие и съответното отражение върху предлагането на труд, който ограничава потенциала за нарастване на заетостта в страната”, пише в документа. В рамките на разглеждания период увеличението на производителността на труда ще достигне 2.6% средногодишно.

Инфлацията ще продължи да нараства през идните три години. 1.2% средногодишна инфлация очакват от Министерството на финансите през 2017 г.

„Очакваното нарастване на международните цени, подсилено от поевтиняването на еврото спрямо щатския долар, ще се отрази в по-високи вътрешни цени на енергийните стоки и храните. Те ще имат водещ положителен принос за инфлацията в края на годината. Цените в сферата на услугите се очаква слабо да нараснат, подкрепени от засилване на вътрешното търсене, докато нехранителните стоки (без енергийните) ще продължат да отчитат поевтиняване, макар и с по-бавен темп”, пише в документа.

Инфлацията ще се засили до 1.3% през 2018 г., до 1.7% през 2019 г., като към края на 2020 г. се очаква да е на ниво от 1.8%. „Приносът от планираното увеличение на акцизните ставки върху цигарите за повишението на общия ценови индекс се оценява на 0.1 пр.п. в края на годината, съответно за 2017 и 2018 г.”, посочват от МФ.

Кредитирането за частния сектор ще продължи да расте, като се очаква това да се случва „в синхрон с предвижданията за растеж на частното потребление, подобрена икономическа активност, ускорен растеж на вноса на стоки и ускоряване на ръста на частните инвестиции”. През 2017 г. ръстът в кредитирането ще бъде 3.9%.

„Годишният ръст на вземанията от частния сектор ще достигне 5.1% в края на 2018 г. и 6.6% в края на 2020 г., движен в по-голяма степен от вземанията от нефинансовите предприятия”, добавят от финансовото министерство.