Дългоочакваното глобално икономическо възстановяване е вече реалност.

¾ от държавите по света се радват на икономически растеж, като това е най-мащабното ускорение на глобалното икономическо развитие от началото на десетилетието. Това посочи директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард.

По думите ѝ, позитивните събития навярно ще доведат до завишаване на икономическите прогнози на МВФ, които ще бъдат публикувани през следващата седмица, предава AP, цитирани от CNBC.

През юли тази година МВФ прогнозира, че глобалният икономически растеж ще достигне 3.8% през 2018 г.

Това е най-високата прогноза от 2011 г. насам, като тогава се прие за знак, че светът е надмогнал последиците от финансовата криза в периода 2007-2009 г.

Цените на суровините на световните пазари се възстановиха след спада от 2014 и 2015 г., който притискаше растежа в някои развиващи се държави.

Доверието към Европа също се намира на добри нива, след като бе спаднало поради големите национални дългове и слабата банкова система.

Според Лагард, бързите темпове на икономическо възстановяване обаче имат и негативен ефект, тъй като увеличават дистанцията между бедни и богати.

Тя препоръчва правителствата да се възползват от добрия момент и да предприемат реформи за подобряване на жизнения стандарт, като инициативи за борба с корупцията, разширяване на качеството и обхвата на детската грижа, за да бъдат привлечени жените като работна сила.

„Реформите са по-ефективни и лесни за внедряване, когато икономките са здрави”, добавя Лагард.